17 Ocak 2016 Pazar

Armağan Zamanlar / Zoran Zivkovic * Eskiden Okuduklarım -24-

Yazarın okuduğum bir diğer kitabı:

Başka Zaman Kütüphaneleri / Zoran Zivkovic Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Armağan Zamanlar / Zoran ZivkovicARMAĞAN ZAMANLAR
2003 DÜNYA FANTEZİ ROMAN ÖDÜLLÜ YAZAR
Yazarı: Zoran ZIVKOVIC
* Time Gifts, 1997, Polaris
Türü: Roman
Yayın Hakları: İstiklal Kitabevi
-   Birinci Basım Ekim 2006
İngilizce'den çeviren: Banu Irmak
-   117 sayfa


Kitaptan Alıntı;

        * Kimse seni aramıyorsa, bulunduğun her yer aynıdır.

                                                                                     ŞUBAT 2014


Yazar Hakkında Bilgi=  Zoran Živković, (Sırpça: Зоран Живковић) (d. 5 Ekim 1948Belgrad-Yugoslavya), yazar, araştırmacı, mütercim.
1973 yılında Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde edebiyat kuramlı genel edebiyat bölümünden mezun oldu. Yine aynı okulda 1979 yılında yüksek lisansını ve 1982 yılında da doktorasını tamamladı. 2003'te, "Başka Zaman Kütüphaneleri" adlı yapıtıyla Dünya Fantezi Ödülü'nü aldı.
Živković, Başka Zaman Kütüphaneleri (The Library, 2002; Çeviri: Cumhur Orancıİstiklal Kitabevi, 2006) Armağan Zamanlar (Time Gifts; 1997; Çeviri: Banu Irmak, İstiklal Kitabevi, 2006), dışında, Contemprories of Future (1983; Geleceğin Çağdaşları), First Contact (1985; İlk Temas), Starry Screen (1984; Pırıltılı Ekran), Encyclopedia of Science Fiction (1990, Bilimkurgu Ansiklopedisi), The Fourth Circle (1993; Dördüncü Halka), Essays on Science Fiction (1995; Bilimkurgu Üstüne Denemeler), The Writer (1998; Yazar), The Book (1999; Kitap), İmkansız Karşılaşmalar (Impossible Encounters, 2000: Çeviri: Serpil Çağlayanİstiklal Kitabevi, 2007) Seven Touches of Music (2001; Müziğin Yedi Dokunuşu), Steps Through the Mist (2003; Sislerin İçindeki Adımlar), Hidden Camera (2003; Gizli Kamera), Compartments (2004; Kompartımanlar), Four Stories Till The End (2004; En Sonuna Kadar Dört Öykü), Twelve Collections And The Teashop (2005; On İki Koleksiyon ve Çayhane) adlı kitapların yazarıdır.


ARKA KAPAK –
Gizemli bir ziyaretçi, hayattaki her şeyden umudunu kesmiş üç farklı insanın kapısını çalar. Bu kişiler, hapsedildiği hücresinde son gecesini geçiren idam mahkumu bir astronom; hayatını tozlu bodrum katındaki bürosunda geçirmiş, yalnız bir antik dinbilimci kadın; geçmişindeki karanlık, acı dolu bir anının etkisinden uzun yıllardan beri kurtulamamış yaşlı bir saatçidir. İşte bu gizemli ziyaretçi, kapısını çaldığı bu kişilere eşsiz ama bir o kadar da belirsiz birer zaman armağan eder. Gizemli ziyaretçinin gerçek kimliğini bilen tek kişiyse, kapatıldığı stüdyosunda yaşayan kaçık bir kadın ressamdır. İyi ama böyle bir dünyada, kaçık olmasa bile, bir sanatçıya kim inanır ki?
“Bu kısa roman gerçekçiliğin kurguyla ilişkisini sorguluyor. Sonunda da, her şeyi sorgular hale getiriyor: karakterlerin kimliklerini, gizemli ziyaretçiyi, doktoru ve yazarı. Gerçek ile kurgu arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor ve okur kurgu içinde bir kurguyla karşı karşıya kalıp kalmadığı konusunda tereddüt ediyor. Postmodernizm ile bilimkurgu karışımı bu olağandışı roman, insanın varlığı konusunda çok kritik birtakım soru işaretlerini ortaya çıkarıyor. Gerek edebi, gerek felsefi açıdan birbirlerinden çok farklı yorumlara açık ve her seviyede kişinin okuyabileceği bir roman.”
(World Literature Today, ABD)
Edebi fantastik akımın dünyadaki öncülerinden olan Zoran Zivkoci, Armağan Zamanlar’da, zaman olgusunun sorgulanabilirliğini, zekice ve felsefi derinlikle okurun önüne seriyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder