13 Mart 2016 Pazar

Kafadan Doğumlar / Günter Grass * Eskiden Okuduklarım -39-

Günter Grass'ın seneler önce 'Yengeç Yürüyüşü' kitabını okumuştum. 
Yazarın kalemiyle garip bir durumumuz var:) Yengeç Yürüyüşünü okurken ara ara zorlandığımı, kitabın zor ilerlediğini hatırlıyorum. Gerçi sonrasında etkilendiğim kitaplardan biri olmuştu. Bu kitabında da okurken çok tıkandığım anlar oldu. 
Sanırım bir süre yeni bir kitabını almak için acele etmeyeceğim:) Gerçi 'Kedi ve Fare'yi okumak istiyorum ama o da satışta değil. Sahaflarda bulursam artık...


KAFADAN DOĞUMLAR
YA DA ALMANLARIN NESLİ TÜKENİYOR MU?
Yazarı: Günter GRASS
Orijinal Adı: Kopfgeburten oder Die Deutschen sterben aus
Türü: Deneme
Yayın Hakları: Afa Yayınları
-   Ağusts, 1987
Kapak Tasarımı: Reyo Basımevi
Çeviri: Füsun Ant
-   144 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Kafadan Doğumlar... kafasından Tanrıça Atena'yı doğuran Zeus'a atfen; erkeklerin kafasını bugün de döllemeyi sürdüren paradoks.

        * Düşdansçıları!


 ^-^ KEDİLER ^-^

        * Kedi besliyorlar.

        * Kediye de ... annesi değil, o bakacak.

        * ... beyaz patikleri üzerinde yürüyen gri kedilerini bir sepet içinde...

        * ... bembeyaz patikleri üzerinde yürüyen kedilerine gitmek istediklerinden...


- Yazım-Basım Hataları -

        * Sf/ 11
         ... yok ki Ayrıca...

        * Sf/ 12
         ... kuç uçumu...

        * Sf/ 143
         ... yerden  ,yan...

                                                                                     ŞUBAT 2014


Yazar Hakkında Bilgi=  Günter Grass (d. 16 Ekim 1927; Danzig: bugünkü GdanskPolonya, ö. 13 Nisan 2015; LübeckAlmanya) Alman yazar. 1959 yılında yayımlanan Teneke Trampet adlı romanı sinemaya da uyarlanmış önemli yapıtlarından biridir.
Günter Grass 15 yaşında Reichsarbeitsdienst'e (RAD) kaydolmuş ve ardından Luftwaffenhelfer'e, Luftwaffe'ye yardım elemanı olarak katılmıştır. Kasım1944'te 17 yaşında Waffen-SS'e kaydolmuştur (yaş haddinden dolayı Wehrmacht'a girememiştir). Kriegsmarine'de denizaltı hizmeti için gönüllü oldu. Ancak Donanma tarafından kabul edilmedi ve onun yerine Şubat 1945'te 10. SS Panzer Tümeni "Frundsberg"'e verilmiş ve 20 Nisan'da yaralanıncaya kadar tank topçusu olarak savaşmıştır. Marienbad'de yakalandı ve bir Amerikan esirleri savaş kampına gönderildi. Danzig'de Sovyet Ordusu tarafından esir edildi ve ardından batı Almanya'ya sığındı.
Teneke Trampet'te cüce kahraman Oskar Matzerath'ın gözüyle II. Dünya Savaşı yıllarını anlattı. Ardından Joachim Mahlke ve onun elmacık kemiğini ölümsüzleştirdiği Kedi ve Fare'yi yazmıştır. Köpek YıllarıLokal AnesteziPisi BalığıDişi FareKafadan DoğumlarUzak TarlaYüzyılım ve Kanser Yolundadiğer yapıtlarıdır. Kafadan Doğumlar 'da Almanların soylarını devam ettirme endişesini yine kendine has tarzıyla ele alan Grass, Uzak Tarla'da Berlin Duvarı'nın yapılması ve yıkılması arasında geçen süreci yansıttı.
Oyun yazarlığını da sanat yaşamına sığdırmış olan Grass, 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı.
Grass 13 Nisan 2015 tarihinde Almanya'nın Lübeck kentindeki bir hastanede hayatını kaybetti.
https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnter_Grass


ARKA KAPAK –

Almanya'nın yaşayan en büyük edebiyatçısı Günter Grass, kafasından Tanrıça Atena'yı doğuran Zeus'a atfen Kafadan Doğumlar diye adlandırdığı kitabında günümüz Almanyası'na farklı bir bakış getiriyor. Ve hiçbir şey eleştirici gözünden kaçmıyor. Almanya'yı ve Almanları acımasızca yerden yere vururken 68 kuşağıyla bitmeyen hesaplaşmasını da sürdürüyor.

'Biçimde fantazi uzmanı, düşüncede gerçekçi- Günter Grass son zamanlarda yeni bir yazı türü geliştirdi: Anlatısal deneme. Kafadan Doğumlar bu yeni anlatı türünün bir örneği. Bir başyapıt. Resimde kolaj diye adlandırılabilecek bir biçimde işlenmiş. Farklı farklı teknikler, farklı farklı yöntemler iç içe geçmiş. Her biçimin kalıbına uyuyor, ama hiçbirine girmiyor.

Fritz J. Raddatz, Die Zeit

Defterimden...


Keyifli okumalarınız olsun...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder