27 Ekim 2014 Pazartesi

Gönülsüz Köpek - Murathan Muradoğlu *Güz Okuma Şenliği 2014*

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Güz Okuma Şenliği'nin ilk ayını geride bıraktık. Maalesef yine ilk ay çok az okuyabildim. 'Yaz Okuma Şenliği'nde de aynısı olmuştu. Sonradan açılanlardanım ben:))) Eylül ayında sadece üç kitap bitirebildim. Evdeki kedi ahalisinin 10'u bulması ve el işleri etkili oldu az okumama ^-^
Listenin 13. sırasındaki 'Türkiye'de herhangi bir edebiyat ödülü kazanmış bir kitap' kategorisinde '2013 Orhan Kemal Öykü Ödülü' sahibi 'Gönülsüz Köpek'i okudum.
Kitabı almamda öncelikle ismi ve kapak tasarımı etkili olmuştu. Bir de ödül almış olması daha da ilgimi çekmişti. Kategoriye de uyunca okuma listeme eklemiştim. 
Ancak okudukça beklediğim olmadı ve öykülerden hoşlanmadım. Bazı cümleler çok zorlama geldi. Birkaç tanesini örnek olsun diye alıntılar kısmında paylaşacağım.
Yazarını aldığı ödülden dolayı gönülden kutluyorum sadece ben öykülerde aradığımı bulamadım diyeyim...

Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Gönülsüz Köpek / Murathan Muradoğlu

GÖNÜLSÜZ KÖPEK

- 2013 Orhan Kemal Öykü Ödülü -
Yazarı: Murathan MURADOĞLU
Türü: Öykü
Yayın Hakları: Nota Bene Yayınları
www.notabeneyayinlari.com
-   1. Baskı 2014, Ankara
-   95 sayfa


Kitaptan Alıntılar;

* ... çıkmaz sokaklar sonsuz uzayarak kendi sonunu arıyordu.

        * Bu koşuşturmaca günü yelpazeliyor...

        * ... karanlığın fısıltıları büyüttüğü bir gece büyüyor içinde.

Yazı dili çok antipatik geldi. Fazla zorlama. Birkaç örnek:
  
        * Ring seferindeki otobüsler tamamlanamayan seferler düzenliyor. Sokaktaki herkes baklava şekline ayrılıp birleşiyor, yengeç ayaklarıyla. Yağışlı havalarda insanlar fetüs biçiminde dolaşıyor. Natürmort duruyorlar. Bir geçidin iki duvarı arasını tam ortalayarak geçiyorlar.

        * Adamın düğmesi koptu, refleks hareketi görülmedi, iki elinden birinin bu baş dönmesine çare bulmasını istiyordu sadece. Sağ eli odasına kadar refakat etti. Oda kurumuş bal ve çekirge kokuyordu. Yatağın yanında diz çökmüş komodin kayıp anahtarını arıyordu. Sandal ağacı denize doğru eğilmiş, bir kertenkele ters tarafa doğru ani yön değiştirdi.

        * Kızcağızları şehir içi otobüslerinin soğuk oturaklarında elektrik çarpıyordu. Ordövr soğumuş, salata yaprakları pörsümüştü. Adam ve kadın bir planöre sarılır gibi yaklaşmışlardı. Tavandaki hoparlör verimi artırsın diye konulmuştu, olur olmadık sesi yükseliyordu. Kadın bir neon inceliğinde yanıyor, ısınıp soğuyor, aydınlanıp zifiri karanlığa bürünüyordu. 

^-^ KEDİLER ^-^

        * Bir kedinin dikkatsizliğiyle dökülen reçel kavanozu gibi...

        * Bir kedi yıllar öncesinden geleceğini tekrar tekrar söylüyordu.

        * Kedi tüyü kadar hafif bir hareketle ve bir kedi inatçılığıyla...

        * Kaybolmuş kediler i arayan kadın banka oturdu.

- Yazım-Basım Hatası -

        * Sf/73
        Perhizini bozmanın verdiği keyifle fıstık ve gazoz içiyor...

                                                                  Okuduğum tarih: Eylül 2014 Yazar Hakkında Bilgi=  İlk, orta ve lise eğitimini İzmit'te tamamlayan Murathan Muradoğlu, Ankara Gazi Üniversitesi İktisat bölümünde okudu. Üniversitenin hemen ardından başladığı Medea İletişim Reklam Ltd. Şti. bünyesinde yayıncılık ve metin yazarlığı konularında deneyim kazandı. Retail News, İnsan ve CEO's dergilerinin yazı işleri ekibinde çalıştı. (1998-2005) Aynı zamanda Piya / Zed yayınları ve Ütopiya dergisi yayın kolektifinde edebiyat ve yayıncılık çalışmalarını sürdürürken çeşitli gazete ve dergilerde de yazıları yayınlandı. 2005 yılı itibariyle edindiği çeşitli sertifikasyonlarla web tasarımı ve uygulamaları konusunda çalışmaya başladı. www.yazanolsa.com içerik platformunun da kurucularından ve editörlerinden olan Murathan Muradoğlu Argos Medya bünyesindeki çalışmalarını sürdürerek, aynı zamanda ree-lance web tasarım, uygulama hizmetleri veriyor. 2013 yılı Orhan Kemal Öykü Ödülleri'nde 'Gönülsüz Köpek' dosyası ikincilik ödülünü kazandı. Yayınlanmış yazılarından bazıları: Öykü ve deneme yazıları, Ütopiya, Kırışık, Uçi Virgül ve Ceo's dergilerinde ('Unutulmayan Silüetler' köşesi) yayınlanırken, Cumhuriyet, Özgür Gündem ve Radikal gazetelerinde söyleşileri ve çeşitli yazıları yayınlandı.

ARKA KAPAK –

"Uykusunun her şeyden ağır olmasını bekledim. Karanlık odadaki yarı belirgin, yere paralel, yarı ezbere bildiğim eşyaların arasından ağır ağır yürüdüm, önümdeki karanlık tanınmaz halde bir eşya gibi duruyordu. Sabit bir perdeden yükselen sesler, şeker tabletleri ve cam kavanozlar eklem yerlerinden kırılıyordu. Unutkan kadınların bıraktığı şeyleri topluyordum. Uzun zaman sonra hissedeceğim şeyler geliyordu aklıma. Bir kedi yıllar öncesinden geleceğini tekrar tekrar söylüyordu. Yanına döndüm. Kıyıya vuran gemilerin kenarından tutunarak burnu dolandık. Orkinosların soluklarını duyuyorduk, zakkumlar, hışırtılı sazlar, hepsini getiren rüzgâr denizle karanın kokularından güzel bir kokteyl hazırlanmıştı. Bacaklarının arasına aldığın yorganına sarılmış, hiç konuşmadan uyumaya devam ettin." 


Keyifli okumalarınız olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder