26 Ekim 2017 Perşembe

Masaldan Öte Melete - Kat Howard

* İçiyle dışıyla harika bir iş çıkarmış ortaya @misiskitap 😻
Kitabın kapak tasarımını çok beğendim. Çift kapak ve ikisi de birbirinden güzel. Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere renkli kapak ayrı bir masalsı havada ve ciltli kısmı ise beyazın verdiği sadelikle insanın içini açıyor. Kapak tasarımı Ali Çağan Uzman'a aitmiş. Bence alkışı hak ediyor 👏🍀 Orijinal kapağından daha hoş olduğunu düşünüyorum.


* Masaldan Öte Melete Misis Kitap'ın okurlara kazandırdığı ikinci kitap. İlki Kusursuz Evcil. Henüz okumadım ama almak niyetindeyim. * Genelde eş zamanlı birkaç kitap okuyorum. Bu kitaba başladığımda elimde okuduğum iki kitap daha vardı. Melete'yi okumaya başladım ve bitene dek elimden bırakamadım. Kitabın konusu ve akıcılığı beni kendine bağladı. Uzun zamandır okumadığım bir tarzda olması da farklı bir rahatlık verdi ve bir nefes oldu okumalarıma ♡ Hatta okumalarımda araya bu tarzda kitaplar eklemeye özen göstereceğim. Bu kitabı okuduktan sonra hemen kitaplığımdan 'Kitap Gezgini' kitabını alıp onu da okudum:)

* Konusu hakkında fikir sahibi olmak isterseniz kitabın arka kapak yazısına bir göz atmanız yeterli. Aile ilişkileri, sevgi, şiddet, sanat tutkusu, fantastik öğeler, aşk, heyecan serpiştirilmiş sayfalar arasına...

* Bölüm başlarındaki ve kimi aralardaki kuşlu, ağaçlı çizimleri pek sevdim ♡

* Çeviriyi Özden Umut Akbaş yapmış. Yayın danışmanı sevgili @pinuccias 💚 Ayrıca çok hoş bir sunum setleri var. Kitapta emeği olan herkesi gönülden kutluyorum 🍀


Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla * Masaldan Öte Melete / Kat Howard
MASALDAN ÖTE MELETE
Yazarı: Kat HOWARD
Orijinal Adı: Roses and Rot
Türü: Roman / Fantastik
Yayın Hakları: Misis Kitap
-   Birinci Baskı: Mayıs 2017
Kapak Tasarımı: Ali Çağan Uzman
Çeviri: Özden Umut Akbaş

-   380 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Melete, kardeş olan üç Yunan perisinden birisiydi: Aoide (şarkı), Mneme (hafıza) ve Melete (uygulama).

        * ... ateşte kızartılan şekerlemelerden aldık. Tatları tıpkı hiç yaşanmamış yaz tatilleri ve kamp ateşi hatıraları gibiydi. Bu anı alıp camların arasında saklamak, sonsuza kadar korumak istiyordum.

        * Ancak küçükken yazı yazdığımı saklamak zorundaydım. Annem odama saklanıp 'yalanlar uydurmamı' istemezdi ve bunu yaptığımda da bedelini öderdim.

        * 'Bir kadının cildi ışıltılı yazılarla kaplıydı. Atını mahmuzlayıp ilerlerken, 'Beni okuma,' dedi. Gözlerin hikayenin sonunu değiştirir...' Kadın ilerlerken üzerindeki harfler değişiyordu.

        * Gelin de saçlarınızdaki rüyaları tarayayım.

        * Sayfa çevrildikten sonra bile bir şeyler tersine dönebilir.


^-^ KEDİLER ^-^

        * Burası Kül Kedisi'nin şatosuna benziyor.

        * Hatta Disney yapımı filmde Kül Kedisi'nin baloya giydiği kıyafet gibi yarı parlak bir maviye boyanmıştı.

        * Büyüsü bozulan Kül Kedisi balodan kaçarmış.

        * ... sinsice bakan kediler...

        * Kül Kedisi'ndeki peri annesi masalın eski anlatımlarında annenin mezarına dikilen ve Kül Kedisi'nin gözyaşlarıyla suladığı bir fındık ağacıdır.

        * ... seni ormanda takip eden beyaz kediye...

        * ... annem Noel'de bana aldığı kedi yavrusunu barınağa geri götürmüş ve Noel elbisemi giymediğim için onu derhal uyuttuğunu söylemişti. ... Marin barınağın numarasını bulmuş ve ben arayıp hıçkırıkları içinde olanları anlatırken elimi tutmuştu. Telefondaki nazik kadın bana 'Hayır, tatlım. Sağlıklı yavruları elbette uyutmuyoruz,' demişti. 'O tüy yumağı bugün kendine iyi bir yuva buldu.'

        * ... Kül Kedisi'nin camdan ayakkabılarını gölgede bırakacak bir çift ayakkabı.

        * ... tekme yemiş bir kedi gibi herkese karşı güvensizmiş.


- Yazım-Basım Hataları-

        * Sf/ 244
         ... başlamıştı.Ayaklarım...

        * Sf/ 311
         Ve tekrar, yorgun gördüğünü düşünmüştüm.

        * Sf/ 339
         ... yazmış olabileceği kitpları ararken


                                                                           Haziran 2017


ARKA KAPAK –

2017 LOCUS Ödülleri “En İyi İlk Roman” Adayı

Sanatçıların inzivaya çekildiği, saygın ama karanlık sırlar taşıyan sanat okuluna adını veren “Melete” üç Yunan perisinden birisidir: Aoide (şarkı), Mneme (hafıza) ve Melete (uygulama). Yani kardeşlerden en küçüğü.

Melete’nin, sanatçılara çalışmaları sırasında “ilham” verdiğine inanılır. Okulun kurucuları burayı yeni yetişmekte olan sanatçıların, dış dünyanın müdahalesinden uzakta, sadece sanatlarına odaklanabilecekleri bir yer olarak tasarlamıştır. Yazar Imogen ve dansçı kardeşi Marin, özel olarak seçildikleri Melete’de sanatı ve aşkı uzanabilecekleri kadar yakınlarında bulmuştur. Ancak kısa süre içinde okulda gözle görünenden fazlası olduğunu anlamaya başlarlar. Imogen çocukken hayalini kurduğu bir rüyayı yaşamaktadır. Ancak geçmişinden kaçmak ve gerçek arzusuna ulaşmak istiyorsa, korkunç bir bedel ödemek zorundadır...

“Kat Howard olağanüstü bir genç yazar ve çok güçlü bir roman yazmış. Bu kitap aile olmayı, sanat için ödemeye hazır olduğumuz bedelleri, periler ülkesinin tuhaf müziğini ve insanı büyüleyen ortamını anlatıyor.”
-Neil Gaiman- Amerikan Tanrıları’nın Yazarı-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder