26 Kasım 2017 Pazar

Aşk-ı Sani - Engin Dinç

Birkaç ay önce Uyanış Yayınevi'nden dört kitap gelmişti, burada paylaşmıştım.
Hatta gelen kitaplardan ikisini hemen o aralar okudum. Ancak bir türlü okuduğum kitapların blog paylaşımlarını güncel olarak hazırlayamıyorum. O yüzden ancak sıra geldi:)


Gelen kitaplar içinde ilk Aşk-ı Sani'yi okudum. Kitabın arka kapağında yazar kitabın yazılmasının yolunu açan rüyasını paylaşmış. Beni manevi olarak çok etkilediği için ilk olarak bu kitabı okumak istedim.
Arka kapak yazısından da anlaşıldığı üzere Abdülkadir Geylani hakkında yazılmış bir kitap.


Aşk-ı Sani
Yazarı: Engin DİNÇ
Türü: Din-Tasavvuf
Yayın Hakları: Uyanış Yayınevi
-   1. Baskı Nisan 2017
Tasarım: Ahmet Bilgehan Arıkan
-   144 sayfa


Kitaptan Alıntılar;

        * Bizlere adaletinle değil, rahmet ve merhametinle hükmet.

        * Hem dini açıdan hem de siyasal açıdan sıkıntılı zamanlar geçiren Bağdat'a Abdülkadir-i Geylani ile bir ışık doğmuştu fakat onun ölümüyle de o ilim başkenti olan şehir Moğol saldırısına maruz kalacak, onun ve öğrencilerinin emekleri yok edilecek, el yazması eserler nehirlere atılacak, şehir yakılacak, yüzlerce alim şehit edilecekti. ... gerek İslam ilmi gerek pozitif bilimler hakkında önemli bilgiler içeren kitaplar yok edilmiştir. Birçok kitap da Avrupa'ya kaçırılmış ve tercüme edildikten sonra asılları imha edilmiştir. Rönesans devrini Avrupa'ya yaşatan ve sanayi devrimine geçişe sebep olan bilim insanlarının birçoğu İslam beldelerinden çalınan kitapların ve İslami bilimlerin etkisiyle bu günlere gelmelerine rağmen İslam'ı pozitif bilimlerden uzak bir dinmiş gibi gösterme terbiyesizliğini de yapmışlardır.

        * Derviş; bir karınca yuvasının yanından geçerken yere yavaş basar ki, o karıncanın yuvası içeriden yıkılmasın, evi dağılmasın, emeği boşa gitmesin, gönlü kırılmasın diye...- Yazım-Basım Hataları -

        * Sf/ 95
         ... iledir.' buyurdu.
         küçük punto...

        * Sf/ 62 ve Sf/ 103 aynı konunun tekrarı...
(Yazarın tercihidir pek tabii ama tekrar olmasa daha iyi olurdu sanki:))                                                                           Temmuz 2017Defterimden...


Keyifli okumalarınız olsun ^-^


1 yorum:

  1. Kitabın kapak tasarımı ve alıntılar çok hoş. Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil