30 Mayıs 2018 Çarşamba

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak - Stephane Garnier / Paloma Yayınevi


Birkaç yıldır kitaplığımda kedili kitaplar bölümü oluşturmaya çalışıyorum. Konusu, kapak tasarımı ya da ismi kedili olan kitapların peşindeyim:)
2015 yılında çektiğim kedili kitaplar videolarıma buradan ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda bir güncelleme yapmam lazım çünkü videolardan sonraki sürede hatırı sayılır miktarda kedili kitaplar eklendi kitaplığıma. 


Paloma Yayınevi'nden çıkan Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak kitabının kapağındaki mırk kadife hissi veriyor dokundukça ^-^
Kitabı aldığım vakit Bodrum klinikte tedavi sürecindeydi. Açtığım ilk sayfa Bodruş'umdan bir mesaj olsun diye niyetlendiğimde karşıma çıkan sayfa beni çok umutlandırmıştı. Sonra Bodrum melek oldu...


Arka Kapak-

“Kediler bizi ezelden beri büyüler. Onları gözlemler ve anlamaya çalışırsak o güçlerinde, tavırlarında, özelliklerinde, alışkanlıklarında, küçük deliliklerinde yani huzur içinde yaşamaya ve mutlu olmaya dair yeteneklerinde büyülü bir şeyler olduğunu görürüz.

‘Bugünkü aklımla yirmili yaşlarıma dönmek isterdim…’ Kim bilir kaçımız, gün gelip bunu kendine demiştir. Bizler ancak zamanla ve azıcık bilgelik kazanırken okulları, kitapları, düşünürleri olmayan kediler, hiçbir çerçeveye hapsolmadan, hiçbir referansa bağlanmadan hatta çok da uzun yaşamadıkları, çok fazla tecrübe edinmedikleri hâlde bir nevi doğuştan gelen bilgeliğe sahiptir. Bizlerin pek çok sorgulama, girişim, değişim, tefekkür ve iç gözlem pahasına ancak birkaç kırıntısını tırtıklayabildiğimiz bir bilgelik bu. Ancak altmış yaşından sonra, günün birinde onun gibi, dudaklarımızda bir gülümseme ve iç huzuruyla kurulup ufku izlemek mevkiine erişebilmek için aşılması gereken yol, hayli engebeli olduğu kadar da zahmetli. O ise bunu yapmayı neredeyse doğuştan bilir.

Bizler onların vesilesiyle, onların performansına kısmen de olsa yaklaşarak farklı bir bakış açısı kazanabilir, dünyayı farklı bir pencereden görebilir ve aynı zamanda kendimize dair farklı ve daha gelişkin bir anlayışa erişebiliriz.


En kısa zamanda kitabı okuyacağım.
Keyifli okumalarınız olsun ^-^


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder