4 Eylül 2015 Cuma

Babaya Mektup - Franz Kafka / Kısa Kitap Festivali ♥

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Kısa Kitap Festivali' okuma listeme buradan ulaşabilirsiniz.
Paylaştığım tüm Kafka kitapları:

Mavi Oktav Defterleri - Franz Kafka

Hayvan Öyküleri * Franz KAFKA

Aforizmalar * Franz KAFKA

Dönüşüm * Franz KAFKA

Milena'ya Mektuplar - Franz Kafka

Açlık Sanatçısı - Franz Kafka

Bir de Kafka üzerine yazılmış bir kitap:

Franz Kafka Gibi Yalnız - Marthe RobertOkuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:
BABAYA MEKTUP
Yazarı: Franz KAFKA
Türü: Mektup
Yayın Hakları: Can Yayınları
www.canyayinlari.com
-   1. basım: 2008                   13. basım: Ocak 2015 (3000 adet)
Çeviri: Cemal Enet
-   106 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * 'Onunla hiç konuşulmaz zaten, hemen insanın üzerine gelir,' dersin hep, oysa o kişinin aslında üzerine geldiği yoktur; senin üzerine gelen meseledir; sen kişiyi meseleyle karıştırıyorsun ve kişiyi dinlemeden meseleyi derhal karara bağlarsın; ondan sonra söylenenler, seni ancak daha da çok sinirlendirir; asla ikna etmez.

                                                                      Okuduğum tarih: Eylül 2015


Yazar Hakkında Bilgi=  1883'te Prag'da doğdu. Kafka'nın ailesiyle olan ilişkisi, Yahudi asıllı oluşu, içinde yaşadığı toplum ve siyasal ortam, çevresine yabancılaşmasını kolaylaştırdı. 1906'da hukuk doktorasını tamamlayan Kafka'nın ilk yapıtları Bir Kavganın Tasviri ve Taşrada Düğün Hazırlıkları, 1912'den önce yayımlandı. 1912'de başlayarak Dönüşüm, Amerika, Dava adlı başyapıtları birbirini izledi. Ceza Kolonisinde adlı öyküsü -suç sorununu işlemesi açısından- Dava ile ilişkiliydi. Vereme yakalanan Kafka, 1924'te Viyana yakınlarındaki Kierling Sanatoryumu'nda öldü ve Prag2da toprağa verildi. Şato adlı son romanı yarım kalan Kafka, yapıtlarında çağımız insanının korkularını, yalnızlığını, kendi kendine yabancılaşmasını ve çevresiyle iletişimsizliğini dile getirdi. Kafka, tüm yapıtlarının yakılmasını vasiyet etmiş olsa da, dostu Max Brod bu isteğini yerine getirmedi ve onun eserini xx. Yüzyıl edebiyat tarihine kazandırdı.


Çevirmen Hakkında Bilgi=  Cemal Ener, 1959 yılında Adana'da doğdu. İstanbul'da Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi'nde felsefe ve iletişim bilimleri öğrenimi gördü. Halen çevirmen olarak çalışmakta olan Cemal Ener Kafka, Roth, Handke, Kraus, Schlink, Kehlmann, Oflaum, Dinev gibi yazarların eserlerini Türkçeye kazandırdı. Ener, 2010 yılında Tarabya Çeviri Teşvik Ödülü'nü aldı.


ARKA KAPAK –

"Çok sevgili baba,

Geçenlerde bir kez, senden korktuğumu öne sürmemin nedenini sormuştun. Genellikle olduğu gibi, verecek hiçbir cevap bulamadım, kısmen tam da sana karşı duyduğum bu korku yüzünden, kısmen de bu korkuyu gerekçelendirmek üzere, konuşurken toparlayabileceğimden çok daha fazla ayrıntı gerektiği için..."

Franz Kafka, 1919'da dinlenmek üzere gittiği Schelesen'de Julie Wohryzek adında bir kızla tanışıp nişanlandı. Aynı yıl kaleme aldığı Babaya Mektup, yazarın bu nişana karşı çıkan babası Hermann Kafka'ya yanıtıdır. Kafka'nın yayınlamak amacıyla değil, babasıyla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmek için yazdığı, ama hiç göndermediği bu mektup, hem Kafka'nın yaşamöyküsüne açıklıklar getirmesi, hem de kimi izleklerinin ipuçlarını barındırması açısından büyük önem taşır. Kafka'nın tüm yapıtlarının günümüze ulaşmasını sağlayan Max Brod'un gün ışığına çıkardığı ve yazarın toplu yapıtları arasında yer açtığı Babaya Mektup'u, okuru bilgilendiren ayrıntılı notlar eşliğinde, Cemal Ener'in çevirisiyle yayınlıyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder