28 Temmuz 2013 Pazar

Büyü Dükkanı - Yeşim Türköz

Uzun zamandır alınacaklar listemde bekleyen bir kitaptı. Birkaç hafta önce aldığımda da burada paylaşmıştım.Kitapta yer alan öyküler:
- Büyü Dükkanı - en çok bu öyküyü sevdim...
- Müzik Kutusu
- Gözyaşı
- Oyun
- Şifre
-Kanatlar
- Harita
-Veda


BÜYÜ DÜKKANI

Yazarı: Yeşim TÜRKÖZ
Yayın Hakları: Sistem Yayıncılık
(http://www.sistem.com.tr)
-  Birinci Basım: Aralık 1998/İstanbul
Altıncı Basım: Şubat 2004/İstanbul (2000 adet)
-   97 sayfa

Yazar Hakkında Bilgi= http://yesimturkoz.blogcu.com/

Kitaptan Alıntılar;

* Bu kitaptaki öyküler, bir psikoterapi yaklaşımı olan psikodramanın, ‘Büyü Dükkanı’ (MaGİC Shop) isimli tekniğinden esinlenerek kurgulanmıştır. ‘Büyülü Dükkan’ veya ‘Sihir Dükkanı’ olarak da tercüme edilen tekniğinin, psikodramanın kurucusu olan J.L. Moreonu’nun öürencisi H. Weiner tarafından geliştirildiği öne sürülmektedir.

* ‘Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kez daha yaşamak zorunda kalırlar.’ /George Santayana

* Mutluluk kibrit alevine benzer. ‘Ya esen bir rüzgar söndürür, ya siz üflersiniz ya da sonuna kadar yanıp, kendiliğinden söner. Kibritin alevi önünde sonunda söner ama, başka bir kibrit yakma şansınız daima vardır.

* Büyükler, oyun dünyasından uzaklaştıkça, çocukların dünyasından da uzaklaşıyorlardı. Oysa çocuklar, oyun olmadan yapamazdı. Oyun, onlar için çoğu zaman gerçek dünyadan daha gerçek olurdu. Ve oyuncağı elinden alınmış bir çocuk, malını mülkünü kaybetmiş bir yetişkin kadar mutsuz olabilirdi.

* On dört, on beş yaşlarındaydı. … Bir gün büyükbabasına gençliğinde ve yaşlılığında onu nelerin mutlu ettiğini sormuştu. Büyükbabası: ‘Gençliğinde ağaç dikmek ve diktiğin ağaca bakmak seni mutlu edebiliyorsa, yaşlılığında da o ağacın gölgesinde oturmaktan mutlu olursun.’

* Her geçen günün akşamında, geçmişe bir gün daha teslim ettiğini düşünürken…

                                                      Okuduğum tarih: 6 Temmuz 2013


ARKA KAPAK –

Hayatta en çok istediğiniz şey, hayattan alabileceğiniz en iyi şey midir?

Epsilon Yayınevi, sizin de kendi gerçeğinizle karşılaşabileceğiniz Büyü Dükkanı’nda sizi bu soruya hazırlıklı olmaya çağırıyor!

Büyü Dükkanı, hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekandır. Ünü ülkenin dört bir tarafına yayılmış olan bu dükkana gelen müşterilerin tek bir hedefi vardır: Kendilerine her şeyin vaat edildiği bu yerden, hayatta en çok istedikleri şeyi almadan ayrılmamak...

Kimisi geçmiş yıllarını geri almak, kimi büyük bir aşk yaşamak, kimi de korkularından kurtulmak için oradadır. İsteklerine biçilen bedeli ödemeye çoktan hazırdırlar. Ancak Büyü Dükkânı’ndaki alışverişler kolay değildir. Çünkü usta satıcının bir kuralı vardır: Müşterisini dükkandan alabileceği en iyi şeyle göndermek... Yaşlı adam ile müşterileri arasında geçen sıkı pazarlıklar, hayata dair önemli sorgulamalar içermektedir.
 

2 yorum: