6 Aralık 2016 Salı

Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi - Marguerite Duras

Marguerite Duras okuduğum her kitabıyla ne kadar özgün bir yazar olduğunu ispat ediyor benim gözümde.
Anlatımında kimi zaman kapalı ama akıcı ve yoğun bir yan var.
Bu kitabını ikinci el olarak Diren Kitapçı'da bulup aldım. 
İsmi gibi Lol V. Stein'ın kendinden, gençliğinden ve yaşadıklarının etkisinden geçişini okuyoruz. Bu arada biz de hayatının içinden geçiyoruz.


Marguerite Duras paylaşımlarım için:

Yazmak - Marguerite DurasOkuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:


LOL V. STEİN'IN KENDİNDEN GEÇİŞİ
Yazarı: Marguerite DURAS
Orijinal Adı: La Ravissement de Lol V. Stein
Türü: Roman
Yayın Hakları: İletişim Yayınları
-   1. Baskı, 1989                   2. Baskı, 1995
Kapak Tasarımı: Ümit Kıvanç
Çeviri: Onur Cankoçak
-   136 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Cümle az önce öldü...

        * Bir çığlığı içimde boğdum...

        * Kalbim uyuyor.

                                                                           Kasım 2016


Yazar Hakkında Bilgi=  Marguerite Duras (4 Nisan 1914, Gian-Dinh - 3 Mart 1996 Paris), Fransız yazar.
1914'te Saygon yakınlarındaki Gian-Dinh'de doğdu. Fransa'ya döndüğü 1932'ye kadar çocukluğu ve ilk gençliği Vietnam'ın çeşitli bölgelerinde geçti. Felsefe ağırlıklı lise diploması aldı; hukuk, matematik ve siyasal bilimler alanlarında öğrenim yaptı. 1943'te ilk kitabı yayımlandı: Les Impudents (Saygısızlar). Aynı yıl Direniş Hareketi'ne katılıp Mitterand'la aynı hücrede çalıştı. 1944'te kocası Robert Antelme tutuklanıp toplama kampına yollandı. Bu dönemi daha sonra La Douleur (Acı) adlı kitabında anlatacaktır. Aynı yıl Fransız Komünist Partisi'ne üye oldu; 1950 sonlarında partiden ayrıldı. 1955'te yayımlanan Le Square (Alan) adlı kitabı "alt-konuşma" tekniğine çok yakın bir yazı cinsinin doğuşuna damgasını vurdu. 1955-60 arasında Cezayir Savaşı ve De Gaulle rejimine karşı mücadele verdi. Makale ve röportajlarında toplumun dışına atılmış insanlarla ilgilendi (örneğin "Orange'lı Nadine", [Yeşil Gözler, Metis, 1990). 1958'de yayımlanan Moderato Cantabile'nin tirajı beş yüz bini buldu. 1959'da senaryosunu yazdığı Hiroshima mon amour (Hiroşima Sevgilim) Alain Resnais tarafından filme alındı. Tiyatrodaki ilk başarısını 1965'te sahneye konan Une Journée Entière Dans les Arbres (Bütün Gün Ağaçlarda) piyesiyle yaşadı. 68 olaylarına etkin olarak katıldı, Öğrenci-Yazar Eylem Komitesi'nde yer aldı. 1969'da ilk filmini çekti: Détruire dit-elle (Yıkmak, Dedi Kadın). Bu dönemle birlikte ve özellikle 1970'te L'amour (Sevgi) adlı kitabının yayımlanmasından sonra yazısı sinemanın hizmetine girdi; metinlerinin başlığında "metin-tiyatro-film" ibaresi görülmeye başladı. 1975'te India Song'u çekti. Bu filmde "metin dışı sesler" ilk defa bu kadar ağırlığını hissettiriyordu. 1980 yazında yeniden edebiyata döndü. Bu dönemin ilk kitabı L'été 80'dir (80 Yazı). 1982'de Ölüm Hastalığı (La Maladie de la mort), 1983'te Sevgili (L'amant) yayımlandı. Bunları 1987'de Emily L., 1990'da La Pluie d'Eté (Yaz Yağmuru) izledi. Duras, Ekim 1988-Haziran 1989 arasını hastanede koma halinde geçirdi.


ARKA KAPAK –

Söylemediğim bir şey varsa, kitaplarımdaki bütün kadınların, yaşları ne olursa olsun, Lol V. Stein'ın soyundan geldikleridir. Başka bir deyişle, belli ölçüde kendini unutuştan. Hepsinin gözleri açık renktir. Hepsi sakınımsız, öngörüsüzdür. Hepsi, kendi elleriyle yaşamlarını berbat ederler. Müthiş ürkektirler, sokaklardan, alanlardan korkarlar, mutluluğun gelip onları bulmasını beklemezler. Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi, apayrı bir kitaptır. Lol V. Stein'ın çılgınlığına katılan okur-yazarlarla kitabın öteki okurları arasında kesin bir ayrım gözeten bir kitaptır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder