29 Ocak 2015 Perşembe

Çöl Çiçeği - Waris Dirie * Kış Okuma Şenliği 2014-2015*

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Kış Okuma Şenliği' okuma listeme bakmak isterseniz buraya lütfen:)

Listenin 21. sırasına göre dünya edebiyatından dört kitap okumamız gerekiyor.
Latin Amerika edebiyatı kategorisi dahilinde okuduğum kitap:

Tünel - Ernesto Sabato

Afrika edebiyatı kategorisi dahilinde 'Çöl Çiçeği'ni okudum. Gerçek ve oldukça etkileyici bir hayat hikayesi. Kitap bittikten sonra filmini de izledim. Filmi beklediğim etkiyi bırakmadı üzerimde. Biraz kopuk kopuk çekilmiş gibi geldi. 

Çöl Çiçeği Vakfı kurulmuş. Göz atmak isterseniz şuraya lütfen.

Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Çöl Çiçeği / Waris Dirie

ÇÖL ÇİÇEĞİ
Yazarı: Waris DIRIE
Orijinal Adı: Desert Flower
Çeviri: H. Gülru Yüksel
Yayın Hakları: Bilge Kültür Sanat
www.bilgeyayincilik.com
-   1. Basım, Şubat 2002 18. Basım, Eylül 2012
-   247 sayfa


Kitaptan Alıntılar;
  
        * Doğum kontrolünün olmamasının yanı sıra, büyük ailelerin oluşmasının nedenlerinden bri de işi paylaşan ne kadar çok kişi varsa hayatın o kadar kolaylaşmasıdır.
         ... İş yükünü hafifletmek için daha çok insan gücü sağlamanın yollarından biri de kadın ve çocuk sayısını arttırmaktı ve bu da çok eşliliğin Afrika'da yaygın olduğu anlamına geliyordu.

        * Annem bir tabiat mucizesini bana isim olarak vermişti. Waris, çöl çiçeği anlamına gelir. Çöl çiçeği, çok az sayıda canlının hayatta kalabileceği kıraç yerlerde açar.

        * ... daha önce hiç beyaz bir insan görmemiştim.
         ... Bu, benim beyaz bir insanı gördüğüm ilk andı.
         ... etrafımdaki beyaz insanları inceledim. Bana soğuk ve hastalıklı görünüyorlardı. İngilizce biliyor olsaydım, 'Güneşe ihtiyacınız var,' diyecektim. Bunun geçici bir sorun olduğunu sanmıştım. Her zaman böyle görünmezlerdi ya, değil mi? Bu insanlar uzun süre güneş yüzü görmediklerinden beyazlaşmışlardı herhalde. Sonra ilk fırsatta onlardan birine dokunmak istedim, çünkü belki de beyaz çıkarılabiliyordu. Belki altında gerçekten siyah derileri vardı.

        * İstasyona ulaşan ilk kişi bendim... Benden sonra gelen Naomi Campbell idi.
         ... Fakat o ilk gece Naomi odama gelip benimle kalıp kalamayacağını sordu. On yedi on sekiz yaşlarında çok genç ve tatlı biriydi ve tek başına kalmaktan korkmuştu.
         ... Naomi Campbell gülere, 'Waris, biliyor musun? Bir gün ünlü olacaksın. O zaman sakın beni unutma, tamam mı?' dedi. Elbette, tam tersi oldu ve o meşhur oldu.


^-^ KEDİLER ^-^

        * ... kayaların üzerinde dikilerek bir kedi gibi yere atladım.

Poirot ve Fındık 


Yazım-Basım Hataları-

* Sf/39
         ... bir araya getirdile.

* Sf/58
         ... onun değimiyle...

* Sf/88
         Karşıında...

* Sf/173
         ... öğledensonra...

* Sf/193
         ... geçirdim içimden (nokta yok)

* Sf/196
         ... bu ise seçildiğim için...

* Sf/197
         Yaptığım şeyin iki yanı güzel insanlarla tanışmış... 
        
                                                       Okuduğum tarih: Ocak 2015


ARKA KAPAK –

Waris Dirie, çölde göçebe bir yaşam süren ve kızların sünnet edilmesi gibi gelenekleri hala uygulamakta olan Somalili bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. On iki yaşına geldiğinde, yaşlı bir adamla evlendirileceğini öğrenince, çöldeki ailesini terk ederek kaçar ve onu önce Afrika'daki akrabalarına, oradan Londra'ya ve sonra da ünlü bir model olacağı Amerika'ya götüren ilginç yaşam yolculuğu da başlamış olur.
Gündüzleri Naomi Campbell gibi ünlü modellerle çalışan Waris Dirie, aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in bir insan hakları elçisi olarak görevyapmaktadır.Fakat o yine de, geceleri, terk etmek zorunda kaldığı vatanı Somali'deki basit yaşamın özlemini çekiyor. Kadınların genel olarak, kendi ayakları üzerinde duran özgür bir birey olma çabası karşısında karşılaştıkları sorunlar, yokluklar ülkesi olan Afrika'nın çöllerinde yaşandığında, çok daha çarpıcı ve öğretici bir deneyim haline geliyor. Waris Dirie, bu sorunlarla nasıl baş ettiğini anlatarak, ister Afrika'da olsun, ister gelişmiş ülkelerde, benzer sorunlarla karşılaşan tüm kadınlara ışık tutuyor.Dirie'nin öyküsü aynı zamanda, yılmadan çalışıldığında, insanın her istediğini elde edebileceğini de göler önüne seriyor ve herkese, dirençli ve çalışkan olma konusunda bir ders veriyor.

Waris Dirie'nin çarpıcı yaşam öyküsünü anlatan bu kitap, on bir ülkede aynı anda yayınlandı ve hemen beyaz perdeye uyarlama çalışmaları başlatıldı.

'Waris'in öyküsü, gerçek bir kadın kahramanın öyküsü.Herkese esin kaynağı olacak!'
-Elton John-

'Waris Dirie, çok özel ve yürekli bir insan.Öyküsü herkese esin kaynağı olmalı. Düşlerini gerçekleştirmek için karşısına çıkan tüm engelleri aşmakla kalmamış, aynı zamanda kadınların özgürlüğü adına, çok soylu bir savaşa da girmiştir."
-Dr. Nafis Sadık-


Keyifli okumalar...

1 yorum: