29 Ocak 2015 Perşembe

Edgar Allan Poe Kısa Hikayeleri Çizgi Roman * Kış Okuma Şenliği 2014-2015*

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Kış Okuma Şenliği' kapsamında oluşturduğum okuma listeme göz atmak isterseniz burada.

Bu şenlikte eklenen çizgi roman kategorisi beni çok mutlu etti. Aynı şekilde bir de şiir kategorisi ♥ Listenin 2. sırası dahilinde Poe'nun çizgi roman haline getirilmiş kimi hikayelerini okudum. Çocukluğumdan beri çizgi roman okumayı çok severim.
Hele Poe'yu en bir çok:)) severim. İki sevdiğimi birleştirmiş olmama rağmen bu çizgi roman kitabını daha doğrusu hikayelerin uyarlanmasını hiç beğenmedim.

Okuma haller fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla / Edgar Allan Poe Kısa Hikayeleri Çizgi Roman


Fındık'ın kahve heyecanı:) 
EDGAR ALLAN POE KISA HİKAYELERİ

KUZGUN, MORGUE SOKAĞI CİNAYETLERİ VE DİĞERLERİ
Orijinal Hikayeler: Edgar Allan POE
Orijinal Adı: Nevermore
Türü: Çizgi Roman
Çeviri: Kutlukhan Kutlu
Yayın Hakları: NTV Yayınları
www.ntvyayinlari.com
-   1. Baskı: Temmuz 2011, 2.Baskı: Mart 2013
-   125 sayfa


İçindekiler ve Çizerler-

* Kuzgun (The Raven)
Uyarlayanlar: Dan Whitehead ve Stuart Tipples
Çizen: Stuart Tipples

* Kuyu ve Sarkaç (The Pit And The Pendulum)
Uyarlayan: Jamie Delano
Çizen: Steve Pugh

* Bay Valdemar Vakasına Dair Gerçekler  (The Facts In The Case Of Mr. Valdemar)
Uyarlayan: Jeremy Slater
Çizen: John McCrea

* Usher Evinin Çöküşü  (The Fall Of The House Of Usher)
Uyarlayan: Dan Whitehead
Çizen: D'Israeli

* Kara Kedi  (The Black Cat)
Uyarlayanlar: Leah Moore ve John Reppion
Çizen: James Fletcher

* Oval Portre  (The Oval Portrait)
Uyarlayan: David Berner
Çizen: Natalie Sandells

* Geveze Yürek  (The Tell-Tale Heart)
Uyarlayan: Jeremy Slater
Çizen: Alice Duke

* Kızıl Ölümün Maskesi  (The Masque Of The Red Death)
Uyarlayan: Adam Prosser
Çizen: Erik Rangel

* Edgar Allan Poe  (The Oval Portrait)
Uyarlayan ve çizen: Laura Howell


 Kitaptan Alıntılar;

        * Kuzgun- İlk kez 1845'te yayımlanan Kuzgun, Poe'nun muhtemelen en ünlü eseri ve Amerikan edebiyatının en saygıdeğer şiirlerinden biridir.
         Kesif bir yoksunluk acısıyla dolu olan bu manzum eser, sevdiğini kaybetmenin sancılarıyla başa çıkmaya çalışırken evine esrarengiz, konuşan bir kuzgun musallat olan adamın hikayesini anlatıyor. Adam kuzgunun ölüler aleminden bir el.çi olduğuna kanaat getirerek, mahluka sevdiğinin öteki dünyaya güven içinde varıp varmadığını soruyor. Ancak kuş onun sorularına tek bir cevap verebiliyor. : NEVERMORE
         Adam ise, bu gidişatın kasvetli neticesi ufukta belirse de, sorgulamaya devam ediyor.

        * Kuyu ve Sarkaç- Poe'nun en ünlü öykülerinden bir olan Kuyu ve Sarkaç maalesef bugün dahi güncelliğini koruyan temalara el atıyor. Orijinali İspanyol Engizisyonu döneminde geçen, adli yozlaşmanın, hem fiziksel hem zihinsel işkencenin çarpıcı bir incelemesini sunan bu öykü, günümüz penceresinden bakınca daha da güçlü yankılar uyandırıyor.
         Öte yandan yöntemleri hak edilmiş kötü bir şöhrete sahip olsa da, İspanyol Engizisyonu'nun Poe'nun dehşet verici tasvirleriyle nam salan o girift işkence aletlerini kullandığına dair herhangi bir tarihi kanıt bulunmuyor.

        * Bay Valdemar Vakasına Dair Gerçekler- İlk olarak 1845 Aralık ayında hem The American Review hem de Broadway Journal'da yer aldığında, Poe bu öykünün kurmaca olduğunu kasten belirtmemişti.
         Manyetizmanın yanlış uygulanması sonucu bir ruhun arafta sıkışıp kalmasının korkutucu betimlemesi ve söz konusu spiritüel kaymanın fiziksel beden üzerindeki etkisi, tüm bunların gerçek bir olayın anlatımı olduğuna inanan çok sayıdaki şaşkın okuyucuyu dehşet içinde bırakmıştı.

        * Morgue Sokağo Cinayeti- 1841'de yayınlanan bu tuhaf cinayet öyküsü, sonraki yıllarda dedektif hikayelerinin gelişimine en çok etki etmiş eserlerden biri olarak kabul edilmeye başladı. Özellikle Auguste Dupin karakteri, bugün sık sık Sherlock Holmes'un prototipi olarak gösterilir.
         Morgue Sokağı Cinayeti'nin, aşikar bir giriş ya da çıkış yolu bulunmayan kapalı bir odada gerçekleşmiş, bu yüzden de imkansız görünen suçları anlatan kurmaca 'kilitli oda' muammalarının da ilk örneği olduğuna inanılır.
         Dupin bundan sonra iki Poe öyküsünde daha yer aldı: The Mystery of Marie Roget (1842) ve The Purloined Letter (1844).

        * Usher Evinin Çöküşü- Roderick Usher'in feci trajedisi Poe'nun en iyi bilinen öykülerinden biridir: On defadan fazla ekrana uygulanmıştır ve yazarın en sık görülen temalarından bazılarına yer verir.
         Özellikle de çok sevilen bir kadın akrabanın ani ölümü Poe'nun eserlerinde çok sık karşımıza çıkan bir motiftir. Kimileri bu tematik takıntının altında yazarın hem öz annesini hem de daha sonra ona analık eden kadını yirmi yaşından önce veremden kaybetmesinin yattığını öne sürmüştür.
         Bu hikaye 1839'da Burton's Gentleman's Magazine'de yayınlandığından beri birkaç revizyondan geçmiştir. Öykünün ilk olarak Garip ve Arabesk Hikayeler'in 1840 basımında yayınlanmış nihai hali, The Haunted Palace adlı şiirin metnini de içerir.

        * Kara Kedi- Sık sık Geveze Yürek'le karşılaştırılan bu şaşırtıcı suçluluk ve şiddet hikayesi, Poe'da en çok görülen temalardan birini, yazarın insandaki doğal sapkınlık ya da 'insanın kendine eziyet etmeye açlığı' olarak tanımladığı şeyi ele alıyor.
         Hikayenin kusursuz suçu (ister insan, ister hayvana karşı) işlediğine inanan adamın kendi duygusal çöküntüsü ve mezarın öte tarafından gelen alametler sonucunda dağılması üzerine kurulu olan konusu, 1950'lerde birçok klasik korku çizgi romanın, özellikle de EC Comics'in Tales from the Crypt'inin omurgasını oluşturacaktı.

        * Oval Portre- Poe'nun en eski öykülerinden biridir. Öykü-içinde- öyküsüyle ve sanatla gerçeklik kıyaslaması üzerine düşünceleriyle, postmodernizmin erken bir örneği olarak tanımlanabilir.
         Bu öykü başta Ölümde Yaşam adında çok daha uzun bir eser olarak yazılmıştı ve Poe tarafından başına, öykünün anlatıcısının bir süredir gizemli bir yaranın acısını dindirmek için afyon almakta olduğunu açıklayan uzun bir giriş konmuştu. Muhtemelen bu girişin amacı okuyucuları öykünün sanrısal olduğunu düşünmeye itmekti.

        * Geveze Yürek- Klasik bir cinayet ve delilik öyküsü olan Geveze Yürek, Poe'nun iyi bilenen ve en kalıcı hikayelerinden biridir. Vicdan azabının duygusal bedelinin sürekli çarpan bedensiz bir kalple ifade edilmiş bu son derece etkileyici tarifi, nesillerce korku ve cinayet öyküsü yazarını tesiri altında bırakmıştır.
         Kurbanın anlatıcıda saplantı halini alan donuk bakışından, alttan alta işleyen gerçeklik ve algı temalarına kadar insan gözü imgesi, Poe'nun bu hikayesinde sürekli karşımıza çıkar.

        * Kızıl Ölümün Maskesi- Poe, küresel bir kolera salgınının dünyanın her yanında çok sayıda ölüme yol açmasından birkaç yıl sonra bu hikayeyle, imtiyazlı konumları sayesinde kendilerini kötü sondan korurken aynı derecede şanslı olmayanlara yardım eli uzatmayanları ilahi adaletle tanıştırıyor.
         Dış dünyada insanlar eziyet çekerken kendini eğlenceye vermiş olan hedonisy ve bencil Prospero, hem onu bekleyen garip akıbetten bihaber olması hem de bu akıbeti sonuna kadar hak etmesiyle, Poe'nun birçok öykü kahramanından hayli farklı...

        * ... ileze bir çocuk gibi...

        * Yaşamı Ölüm'den ayıran sınırlar fazlasıyla bulanık ve muğlaktır. Birinin nerede bitip öbürünün nerede başladığını kim bilebilir ki?

        * Poe'nun olduğu sanılan mezardan çıkarılan erkek bedeninin daha sonra Philip Mosher adındaki genç bir askere ait olduğu belirlendi. Poe'nun gerçek naaşı hiçbir zaman bulunamadı.

                                                                Okuduğum tarih: Ocak 2015


ARKA KAPAK –

Edgar Allan Poe 150 yıldan uzun bir süredir okurları büyüleyip korkutmaya devam ediyor. Gotik melodram, bedbaht bir romantizm ve dehşet verici bir kader duygusuyla dolu hikâyeleri onu, suç öykülerinin gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biri haline getirmiş durumda. Şiirleri ve kısa öyküleriyle meşhur olan 1809 Boston doğumlu Poe aynı zamanda modern dedektiflik öyküsü ve psikolojik gerilimin temellerini atan kişi olarak da kabul ediliyor.Bu büyük yazarı yeni bir okur kitlesiyle tanıştıran bu kitapta, Poe'nun kısa hikâyeleri yeniden hayal edilip canlandırılıyor; günümüz çizgi romancılarından seçkin isimler Poe'nun sınırsız hayalgücünün oluşturduğu oyun alanına salıveriliyor.Sevdiğini yitirme kederiyle dolu Kuzgun'dan Geveze Yürek'in psikolojik dehşetine ve Morgue Sokağı Cinayeti'nin olağanüstü dedektiflik çalışmasına, bu büyük yazarın çok sevilen klasikleri yepyeni bir dirilikle hayata döndürülüyor.Edgar Allan Poe'nun en sevilen ve nispeten az bilinen öykülerinin bu uyarlamaları, bir taraftan dehşetin ustasıyla yeni tanışan kuşağın hayal dünyasına hitap ederken bir taraftan da eski Poe hayranlarını memnun edecek.


Keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder