18 Şubat 2016 Perşembe

Mort(e) - Robert Repino * Kış Okuma Şenliği 2015-2016

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Kış Okuma Şenliği' okuma listeme buradan ulaşabilirsiniz.

Listenin 11 sırası: Fantastik kurgu / bilim kurgu türünde bir kitap...Kitabı gördüğüm an kedili kitaplar kategorisinde kitaplığıma katma heyecanını yaşamıştım. Hem kapağının kedili olması hem de kitabın kahramanlarının genelinin kedi olması hoşuma gitmişti.
Ancak okumaya başlayınca ilk sayfalardaki merak ve heyecanımı kitap ilerledikçe kaybettim. Hatta biraz sıkıldığımı da itiraf etmeliyim. Kitaplığımdaki kedili kitaplarla ilgili çektiğim videoları izlemek isterseniz:

İlk Kitap Videom ♥ ^-^ ♥

Youtube kanalımdaki tüm videolara göz atmak isterseniz buradan lütfen:)


Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:


MORT(e)
Yazarı: Robert REPINO
Orijinal Adı: Mort(e)
Türü: Bilim-Kurgu / Roman
Yayın Hakları: Arunas Yayınları
-   Ekim 2015
Kapak Tasarımı: Erkan Ovalı
Çeviren: Mehmet Ortaç
-   445 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Çünkü insanlar tehlikeliler. Ve ben sadece onların teknolojisinden ve yaydığı hastalıklardan bahsetmiyorum. Aynı zamanda onların felsefesinden de bahsediyorum. Asıl zehir bu.
         Bu insanlar... Kendilerini evrenin tepesine yerleştirmişler. Senin ya da benim bir dişimiz olabilir ve onun yanında birkaç tane yavrusu olabilir. Onlar aynı doğanın bizim için öngördüğü gibi tepeliklerde dolanabilirler. Ama insanlar bunu rahatsız edici bulup, onları yok edebilirler.

        * Mort. Kelimenin anlamı ölümdü. Mort aynı zamanda normal bir adamın ismiydı. Çevresinde hep sevdiği insanların olduğu, normal bir adamın ismiydi. Yaşam oralarda bir yerdeydi, ama beklemek zorundaydı. Bundan dolayı 'e' harfini parantez içinde tutuyordu.

        * Sana hikayesini anlatmış birisinin üzerinde gücün vardı.


 - Yazım-Basım Hataları -

        * S/ 12
         ... dışarı çıkmak hiçbir yolu olmadığını biliyordu.

        * Sf/ 35
         Sanki her zaman kilidi açılacak, şekilde oradaydılar.

        * Sf/ 57
         ... lineer olarak takip etmeye başlamıştı.

        * Sf/ 122
         ... onların düşmanıydı  
         (nokta yok!)

        * Sf/ 172
         ... James>in...

        * Sf/ 181
         ... onun ya bir yerlerde...

        * Sf/ 209
         ... ihtimaldı.Geyiklerin...

        * Sf/ 281
         Bir. adama dua ediyordu.

        * Sf/ 408
         ... köpeğin değişmesine istemedim.

                                                                                     ŞUBAT 2016


Yazar Hakkında Bilgi=  İki sene boyunca Batı Hint Ada'larında Askeri Barış Gönüllüsü olarak hizmet veren Robert Repino; Emerson Koleji'nden yazarlık konusunda MFA hakkına sahip olmuştur. Onun yazdıkları, Pushcart Ödülü ve başka ödüllere aday olarak gösterilmiştir. Eserleri; The Literary Review, Night Train, Hobart, The Furnace review, Ghoti, Word Riot, JMWW, Juked, The Coachella Review ve başka yerlerde görünmüştür. Repina, Oxford University Press softball takımı için bir atıcı olarak ve bayrak takımı için de bir oyuncu olarak oynamaktadır.
Ayrıca iş kartında editör olduğu yazmaktadır.
www.robertrepino.com


ARKA KAPAK –

"İsimsiz Savaş" başlamıştı ve amaç, insanların yok olmasıydı. Bu savaşı başlatan Koloni, yıkıcı düşmanları olan insanlara karşı, onları sonsuza kadar yeryüzünden silecek bir orduyu binlerce yıldır hazırlıyordu. Koloni'nin her şeyi gören gözünün altındaki bu ütopyada; insanların zorbalığına, kötüye kullanımına ve batıl inançlarına yer olmayacaktı. Koloni'nin planının son adımı; yüzey hayvanlarını zeki, iki ayak üzerinde yürüyebilen hale getirerek efendilerini yok etmekti.
Eskiden bir ev kedisi olan Mort(e) ise en zor görevleri almasıyla ve insanların korkunç biyolojik silahı olan EMSAH'a karşı savaşmasıyla ünlenmiş bir kahramandır. Ama onun bu vurdumduymaz tavırlarının sebebi, dönüşümden önceki dostu olan köpek Sheba'yı bulmaktır. Geriye kalan insanlardan, Sheba'nın canlı olduğuna dair bir mesaj aldığında bu yolculuk onu Koloni'nin kalbine götürecektir. Burada Emsah'ın gerçek kaynağını ortaya çıkaracak ve bu planın işleyişiyle oynayacaktır.
  Orwell'in Hayvan Çiftliği kitabına zekice göndermeler yapan Repino, post apokaliptik bir mizansene konuşan hayvanları yerleştirmiş. Bunun üzerine geleneksel "Güç yozlaştırır!" temasını yerleştirerek, bu ütopyanın yıkımını getirmiş. Böylece empatik bir melankoli ortaya çıkmış. Mort(e)'nin hayal kırıklığı oluşmuş ve hayvanlar intihar etmeye başlamış… Bu hırslı çıkış romanı, beklenmedik bir derinliğe sahip, garip bir erdem hikâyesine dönüşüyor.
-Publishers Weekly

  Hadi, W. Bruce Cameron'un saçma ve hüzünlü eseri A dog's Purpose'u alıp, onu vahşi ve korkutucu bir post apokaliptik bir mizansende yapılan ve bütün dünyadaki canlıları etkileyecek bir savaşa çevirelim ve üzerine Matrix'i gölgede bırakacak bir kehanet ekleyelim. Eğer bu biraz fazlaysa Hayvan Çiftliği'nin Orson Scott Card tarafından bir daha yazıldığını düşünün. Elinize, zekice yazılmış eğlenceli bir çıkış romanı kalır. Bu harika bir bilim kurgu eseri! Bu kitap, evcil hayvan sahiplerine bir daha evcil hayvanlarıyla uğraştıklarında, bu türler arası savaşı hatırlatacak bir kitap.
- Kirkus

  Bu enteresan çıkış romanı, bir evcil hayvanın bakış açısından başlıyor. Bu, George Orwel'in Hayvan Çiftliği romanını post apokaliptik bir mizansene yerleştiriyor. Ana hikâyenin içine komünizm yerine, öngörüyü yerleştiriyor. Bu eser, bireyin toplumdaki konumunu sorgulamasını sağlıyor. Şiddetle tavsiye edilir.
- Library Journal

  Bu kitap, kesinlikle inanılmaz ve daha önce okuduğum herhangi bir bilim kurgu eserine benzemiyor. Mahşer günü, hiç bu kadar eğlenceli gelmemişti. Repino sizi hikâyesinde gezdirirken ve size Mort(e)'nin tanışacağı çeşitli yaratıkları tanıtırken, siz de parçalanmış bir dünyanın görüntülerini görüyorsunuz. Hikâye o kadar ilgi çekici ve kalp kırıcı ki hala benim onu düşünmeme neden oluyor ve ben onu okuyalı uzun zaman oldu.
- BookRiot.com

  Mort(e), okuyucuyu vahşi bir apokaliptik dünyaya yolluyor. Burada karıncalar, hayvanlara bir virüs bulaştırmışlardır. Bu virüs, onların vahşileşmelerine ve insansı bir zekâya kavuşmalarına neden oluyordur. Mort(e)'nin tek amacı; kendisine karşılıksız sevgi sunmuş olan komşunun köpeği Sheba'yı bulmaktır. Onu bulmak için çıktığı yolculuk, saf mantık ile mistisizm arasında bir savaştır. Aynı zamanda bu hikâye, çok duygusal bir hikâyedir.
- The Washington Post.

  Bir ahlak hikâyesinin dokunaklı görüntüsü, bu çıkış romanında karşımıza çıkarak, bizi dünyanın diğer yaratıklarına gösterdiğimiz davranışlarımızdan dolayı tekrar düşünmye zorluyor.
- Time Out New York

  Mort(e); karmaşık, çekici ve zaman zaman kanlı olan sürükleyici bir çıkış romanı...
- The Boston Globe.

  Bu kitap için; alegorik yumağın üzerine takılmış, bir itici motor benzetmesinin vereceği hissi kullanabilirim. Çılgınca mı? Kesinlikle! Sayfalarını su gibi okuyacak mısınız? Bunun için iddiaya girebilirsiniz. Robert Repino'nun Morte'si, kesinlikle bulaşıcı bir hikâye...

  Epik bir bilim kurgu macera romanı olan Mort(e), kitabı bitirdikten sonra bile sizin yanınızda kalacaktır.

  Bilim kurgunun en iyilerinden! Repino bize özgür, hayal gücü yüksek ve orijinal bir macera sunuyor. Bunu sizi zorlamadan yapıyor. Bizim savaş ve düşünce yüzünden bölünmüş toplumumuzu mizansen olarak alıyor.
- LitReactor.com

  Bu roman her anlamda, çılgınca ama çılgınlığına çok iyi adapte olmuş durumda... Repino çılgınca olan kararlılığıyla, Mort(e)'yi bir savaş hikâyesinden bir dedektiflik hikâyesine çeviriyor.
- Slate.com

  Eğer Robert Repino'nun çıkış romanı Mort(e)'nin bir filmi çekilseydi bu, çok büyük bir özel efekt fırtınası olurdu. Repino'nun duyularımıza sadece kelimelerle saldırma ve yönlendirme yetenekleri, derin bir şekilde detaylandırılmış mahşer hikâyesini harika yapan ana sebeptir. George Orwel'in efsanevi Hayvan Çiftliği'ni düşünün ve ona steroid hapları verin. Mort(e)'nin gelecekle ilgili son hikâyelere benzemediği konusunda emin olabilirsiniz. Bu eser, sadece aksiyon ve şaşkınlığı arttırmıyor, bir de üzerine bizi bir kenara çekip, hayat ve ölüm üzerine olan inançlarımızı sorguluyor. Bunu kaçırmak istemeyeceksiniz.
- Bookreporter.com

  Büyük derinlikler ve keşifler barındıran ilk roman...
- Las Vegas Weekly.

  Geogre Orwell'in Hayvan Çiftliği'nden beri, bu kadar kışkırtıcı bir kitap okumamıştım. Bu hikâye, birçok açıdan derinlik barındırıyor. Psikolojik, felsefi ve dini olarak etkileyici ki aynı zamanda, havyaların en çok nefret ettikleri şey olan insanlara dönüşmelerini anlatıyor. Bu, çok iyi bir şekilde yazılmış, heyecanlı bir hikâyedir ve bilim kurgu okuyucularının bayılacağı bir eserdir. George Orwell, Richard Adams ve Vishnu Sarma'nın Panchatantra eserine hayran olan insanlar için idealdir.
- The Thugbrarian Review Blog

  Tatmin edici bir sonu var ve bunun filmini görmek, şaşırtıcı olmaz. Eğer farklı bir şeyler istiyorsanız Mort(e) sizi mutlu edecektir.
- Geekdad.com

  Repino, bizim çevremizde olan yaratıkların kafalarında dolanabilen bir yazar... Sonra da bize dünyayı gerçekten hiç hayal etmediğimiz bir şekilde gösteriyor. Bu çılgınca, Ama zekice, eğlenceli ve kesinlikle çok zevkli çılgınlık...
- Guys Lit Wire Blog.

  Bu, zekice tasarlanmış heyecanlı romanda; karıncalar dünyayı ele geçiriyor ve ev hayvanları, efendilerini deviriyor… Distopyen mizansende savaş veren birkaç insanı ortaya çıkaran Mort(e), geçmişindeki evcil hayatını ve dostu olan köpek Sheba'yı unutamaz. Espirilerle dolu olan bu kitap, macera düşünceleri ile kışkırtıcı bir niteliğe sahip.
- Mariga Temple-West, Big Blue Marble Bookstore, Philedelphia, PA


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder