10 Temmuz 2017 Pazartesi

Akışı Olmayan Sular - Pınar Kür

* Kitap '1984 Sait Faik Hikaye Ödülü' sahibi.
* Kitapta beş öykü var. Son öykü hariç diğerleri erkek kahramanın ağzından yazılmış.
* Kitabın başında 'Rümeysa'nın Anısına' yazıyor. Pınar Kür'ün Mine Söğüt'le gerçekleştirdiği söyleşi kitabı Aşkın Sonu Cinayettir'de okuduğum kadarıyla Rümeysa Pınar Kür'ün intihar eden yakın arkadaşı. İsmet Bozdağ'ın kızı Rümeysa. Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu. Bir dönem askeri hapishaneye giriyor ve orada tanık olduğu olaylar neticesinde anne tarafında olan şizofreni tetikleniyor ve Rümeysa gittikçe kötüleşerek kendini 6. kattan atarak intihar ediyor. Pınar Kür çok etkileniyor ve Leyla İçin Şiir öyküsünü arkadaşı için yazıyor.
* Kitaptaki öykülerin tümünü sevdim. * Pınar Kür'ün okuduğum kitapları: İlk Bitmeyen Aşk'la başladım ve sırasıyla Bir Deli Ağaç, Asılacak Kadın, Bir Cinayet Romanı ve Aşkın Sonu Cinayettir...Pınar Kür paylaşımlarım:

Hayalet Hikayeleri -- Pınar Kür

Aşkın Sonu Cinayettir - Pınar Kür İle Hayat ve Edebiyat / Mine Söğüt

Bir Cinayet Romanı - Pınar KürAKIŞI OLMAYAN SULAR
Yazarı: Pınar Kür
Türü: Öykü
Yayın Hakları: Everest Yayınları
-   1 - 8. Basım: 1983-2002, Can Yayınları       
Everest Yayınları'ndan: 9 Basım: Ekim 2004     10. Basım: Kasım 2007
11. Basım: Ocak 2007  12. Basım: Ocak 2012
Kapak Tasarımı: Mithat Çınar
-   245 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Çiçeklerin dalında sevilmesi gerektiğinden bahsediyor annem, yolunmuş bir çiçeğin bıçaklanmış bir insana benzediğinden.

        * Herhangi gerçek bir insanın başından bir kitabı dolduracak kadar olay geçmiş midir? Ben... Ben bir kısa öykü bile olamam art arda dizdiğim elli yılın tüm olaylarını toplasalar.

        * Ölüm döşeğindeyim. Hayır. Ölümü şimdilik atlatmış olarak bir döşekteyim.

        * ... onu görür görmez sevmedim, sever sevmez gördüm belki.

        * Üstelik, ille de çocuk yapmaya -bunun dediği gibi çocuk sevgisinden değil, kadınlığını kanıtlamak istediğinden olduğunu kesinlikle biliyordu...


 ^-^ KEDİLER ^-^

        * Kediler rahat dolaşırmış ortalıkta.

        * Sf/ 175-176-177-178-185-187-208

        * ... Fuzuli'nin -kedinin adıydı bu...

        * Kedinin adını kıvıramadığı için 'Fulifuli' diye sevmeye kalkardı onu. Bir iki kez tırmık yedikten sonra vazgeçti ama: 'Kedi de manyak!'


- Yazım-Basım Hataları-

        * Sf/ 35
         Bir de , o ara...

        * Sf/ 140
         Son paragraf ikinci kelime silik basım...

        * Sf/ 151
         ... yureklerinizin...

                                                                                     Haziran 2017


Yazar Hakkında Bilgi=  Bursa'da doğdu, ama hiç orada oturmadı. Çocukluğu Anadolu'nun çeşitli kentlerinde ve Londra'da geçti. On üç yaşında gittiği ABD'de beş yıl kaldı. Orta öğrenimini New York'ta tamamladı, yüksek öğrenimine yine orada başladı. İstanbul'da Robert Kolej Yüksek Okulu'nu bitirdikten sonra beş yıl Paris'te yaşadı. Sorbonne Üniversitesi'nde, Karşılaştırmaları Edebiyat Kürsüsü'nde doktora yaptı. Yurda döndükten sonra Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde tiyatro eleştirileri yazdı. Akışı Olmayan Sular adlı öykü kitabıyla 1984'te Sait Faik Öykü Ödülü'nü kazandı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi'de öğretim üyesidir. Artık evli değildir. Bir oğlu vardır.

Pınar Kür'ün yayımlanmış kitapları:
Yarın Yarın (1976) (roman)
Küçük Oyuncu (1977) (roman)
Asılacak Kadın (1979) (roman)
Bir Deli Ağaç (1981) (öykü)
Akışı Olmayan Sular (1983) (öykü)
Bitmeyen Aşk (1986) (roman)
Bir Cinayet Romanı (1989) (roman)
Sonuncu Sonbahar (1992) (roman)
Hayalet Hikayeleri (2004) (öykü)


ARKA KAPAK –
        
Ölümü unutmalı, yaşamaya bakmalı! Ölüm nasıl unutulur, biliyorsan eğer? Ölümü bildikten sonra nasıl yaşanır? Daha önce yaşıyor muydum? Bir soru. Daha önce yaşıyor muydum? Yaşıyor muydum? Peki, yaşamadan ölünür mü? Bir Soru Daha. Yaşamadan ölünür mü? Yüzeysel ilişkiler ve aşklarla tükenip biten bir ömür yaşanmış sayılabilir mi? Yaşamın kıyısında durup, yaşamın kendisini ıskalayıp yanı başından geçip gidebilir mi insan tüm yaşamı dışarıda bırakarak? Yaşanmayan hayatlar, erişilmeyene duyulan özlem, yarım kalan aşklar geçmişin birer yansıması olarak bugün de karşımıza çıkmaz mı durup dururken? Yaşam ırmağının akmadığını hissedince ölüm bir çözüm olabilir mi? 1984 Sait Faik Hikâye Armağanı`nı alan Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür`ün öykücülüğünde önemli bir dönüm noktası...


Defterimden...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder