30 Ağustos 2017 Çarşamba

Yıldızın Saati - Clarice Lispector

* Okunması gereken 1001 kitap listesinden bir kitap 'Yıldızın Saati'.
* Macabea'nın kötü şartlar içinde, acımasız yargılar karşısında ve insanlar arasındaki ömründen saatleri...
* Kitabın ithaf bölümünden: 'Öncelikle hayatım boyunca içimde yaşayan cinlere, cücelere, gök ve yer perilerine ithaf ediyorum.' Çok hoşuma gitti 😍
* Kitaptan: '...çünkü tamamen olgunlaşmış her şey çürür.'
'Mayıs, beyaz tüllerle süzülen kelebek gelinlerin mevsimi.'
* Yazarın başyapıtı olarak görülen Yaşam Suyu da okuma listemde.MonoKL'dan okuduğum kitaplar:

Kumların Kadını - Kobo Abe

Gizemler - Knut Hamsun

Geliş - Neden Buradalar? / Ted ChiangOkuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:


YILDIZIN SAATİ
Yazarı: Clarice LISPECTOR
Orijinal Adı: A hora da Estrela, 1973
Türü: Öykü
Yayın Hakları: Monokl Edebiyat
-   Birinci Basım 2017 Haziran
Kapak Tasarımı: Jon Gray
Portekizceden Çeviren: Başak Bingöl Yücel
-   102 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Öncelikle hayatım boyunca içimde yaşayan cinlere, cücelere, gök ve yer perilerine ithaf ediyorum.

        * Her şey o kadar iyiydi ki çok kötü de olabilirdi, çünkü tamamen olgunlaşmış her şey çürür.

        * - açıklama kısmında yazmayan yabancı kelime kullanımlarını okumaktan hiç hoşlanmıyorum...
         Sf/ 20 ... bir force majeure için...

        * Yazar hikayeyi literatura de cordel olarak yani cordel edebiyatı olarak tanımlıyor. Cordel kelime anlamıyla dizi ve sicim demek. Brezilya edebiyatının bir türü olan cordel edebiyatı sokaklarda satılan ucuz ve popüler halk hikayeleri, şiirler ve şarkıları içeren kitapçıklar anlamına geliyor. Özellikle Brezilya'nın kuzeydoğusunda yaydın olan bu türe bu adın verilmesi iplere mandallarla asılarak satılmalarından kaynaklanıyor.

        * Bir gün elbette tutunamayanlara mahsus bir cennetin kapıları ona da açılacaktı.

        * Mayıs, beyaz tüllerle süzülen kelebek gelinlerin mevsimi.


^-^ KEDİLER ^-^

        * ... kedi yediğini anladığım zaman...

        * ... bir anda açgözlü kartalın taze kuzuyu kapıp kaçması, besili kedinin pis bir fareyi parçalaması, hayat yiyor hayatı.


- Yazım-Basım Hataları -

        * - Yazar hakkında bilgi kısmı...
         ... hukuk eğitimi aldığa sıralarda...

         ... 1978 yılımda yayımlandı.

                                                                           Haziran 2017


Yazar Hakkında Bilgi=  Clarice Lispector (1920-1977) Brezilya Edebiyatı'nın en büyük yazarlarından kabul edilen Clarice Lispector Ukrayna'da bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha çocuk yaşta 1. Dünya Savaşı'nın yıkımının ortasında kalmış ülkesinden Brezilya'ya götürüldü. Rio'da hukuk eğitimi aldığı sırada ilk öykülerini kaleme aldı. 23 yaşında ona edebiyat çevrelerinde ün kazandıran ilk romanı Yabani Kalbin Yakınlarında'yı yayımladı. İçsel bir monolog şeklinde yazılan kitap Brezilya Edebiyatı'nda hem biçim hem de içerik yönünden büyük bir kırılma yarattı.
         1959 yılına kadar diplomat eşi ile birlikte Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ve Amerika'da bulundu. 1959'da Rio'ya dönüşüyle birlikte öyküleri ve romanları üzerinde yeniden çalışmaya başladı. Sırasıyla büyük mistik romanı G. H.'ye Göre Tutku'yu ve ardından da başyapıtı olarak nitelenen Yaşam Suyu'nu yayımladı. 1966'da geçirdiği trafik kazası 1977'ye kadarki hayatını acılar içerisinde geçirmesine neden oldu. Yıldızın Saati 1977 yılında, Yaşam Nefesi ise 1978 yılında yayımlandı.
         Lispector 2000'li yıllarda özellikle Amerikan Edebiyat çevrelerinde yeniden keşfedildi ve yapıtları yeniden çevrilmeye başlandı. Kitapları büyük bir ilgi ve hayranlıkla karşılandı. 2015 yılında tüm öykülerinin İngilizcede yayımlanmasıyla birlikte Brezilya'nın en büyük kadın yazarı olarak selamlandı ve yeni keşfedilmiş klasiklerin yazarı olarak dünya çapında bir üne kavuştu.
         Monokl, dünya edebiyatının nadide hazinelerinden Clarice Lispector'un tüm yapıtlarını Yaşam Klasikleri dizisinde yayımlayacaktır.


ARKA KAPAK –

Bu hikâyenin bana dokunacağını ve her günün ölümden çalınan bir gün olduğunu iyi biliyorum. Entelektüel değilim, bedenimle yazıyorum. Yazdığım da bir ıslak sis. Kelimeler orgun müziğiyle kesişen, sarkan, bağlanan, dönüşen, eşit olmayan gölgelerden ilham alan sesler. Karşı perdesi acının kalın sesinde olan, canlı ve zengin, marazi ve karanlık, o ağdalı kelimeleri haykırmaya zor cüret ediyorum. Allegro con brio. Kömürden altın çıkarmaya çalışacağım. Hikâyeyi geciktirdiğimi ve topsuz top oynadığımı biliyorum. Gerçek, bir eylem midir? Yemin ederim ki bu kitap kelimelerden yapılmadı. Bu sessiz bir fotoğraf. Bu kitap sessizlik. Bu kitap bir soru.
                   Clarice Lispector


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder