28 Eylül 2017 Perşembe

Lupita Ütü Yapmayı Seviyordu - Laura Esquivel

* Bloguma bir baktım da yazarın 'Acı Çikolata' kitabını 2014'te okumuşum. Acı Çikolata anlatımı ve konusuyla beni çok etkilemişti. 1992 yılında çekilmiş filmini de başarılı bulup, keyifle izlemiştim.
* Acı Çikolata beğenimi referans alıp büyük bir heyecan ve beklentiyle bu kitabını okudum. Evet, iyiydi ancak yazarın okuduğum ilk kitabı bu olsaydı başka kitabını alıp okumayı düşünmezdim. 

* Lupita tavırlarıyla sempati sınırlarını zorlayan alışılmışın dışında bir karakter. Yaşamındaki çalkantıları, hataları, ilişkileri okurken iş çevresindeki siyasi çirkeflere de tanık oluyoruz. Lupita bir polis ve o gün korunmasından sorumlu olduğu başkanın öldürülmesiyle hem cinayetin hem de çıkar çatışmalarının ortasında kalıyor. Olayların iç yüzünü irdeliyor, düşünüyor, araştırıyor ve aynı süreçte kendini de yargılıyor, tanıyor ve yaşamaya devam ediyor...
* Söylemeden geçemeyeceğim, kapak tasarımına resmen aşık oldum 😍😂💀 @utkulomlu 'ya gönülden tebrikler 🍀Acı Çikolata yorumumu okumak isterseniz:

Acı Çikolata- Laura EsquivelOkuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:


LUPİTA ÜTÜ YAPMAYI SEVİYORDU
Yazarı: Laura ESQUIVEL
Orijinal Adı: A Lupita le gustaba planchar, 2014
Türü: Roman
Yayın Hakları: Can Yayınları
-   1. basım: Haziran 2016, İstanbul
Kapak Tasarımı: Utku Lomlu / Lom Creative (www.lom.com.tr)
İspanyolca aslından çeviren: İnci Kut
-   192 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Beş yüz yıl önce- Yerli kıyafetleri giyenlere yüz kırbaç ve dört real para cezası ya da hapis cezası verilirdi. İspanyollara fetihten sonra bu giysilerin kullanılmasını yasaklamışlardı; çünkü yerlilerin yeni bir konuşma, giyinme, yemek yeme tarzını benimsemeleri ve kendi emirlerine uymaları gerektiğini düşünüyorlardı. Kendine itaat edenlerin, yeni yasalara boyun eğmelerinin karşılığı olarak İspanyol tarzında giyinip kuşanmalarına ve takıp takıştırmalarına izin veriliyordu.

        * Bir sarhoşun bakışını görenler bunu iyi anlarlardı. O gözlerin derinliklerinde bir başka kişi görünürdü, söz konusu sarhoşun aklı başına geldiğinde kaybolup giden aynı kişiydi o.


 ^-^ KEDİLER ^-^

        * Ha, yeri gelmişken söyleyeyim, ceketinizi kedinizin uyuduğu koltuğun üstüne bırakmamanızı da tavsiye ederim; çünkü tüy yumakları üstüne yapışmış.

        * Lupita ceketindeki kedi tüylerini silkelemek için...

        * ... kedicik namındaki pulgue'ciden sizler için röportaj yapıyorum. ... Ayy, evet ya, küçük kedicik şeyini kaşıyor...


- Yazım-Basım Hatası-

        * Sf/ 141
         ... eşzamanlı...

                                                                           Haziran 2017


Yazar Hakkında Bilgi=  Laura Esquivel, 1950 yılında Mexico'da doğdu. Anaokulu öğretmeniyken çocuklar için oyunlar yazmaya başladı. 1970-1980 yılları arasında TV için çocuk programları hazırladı. Çalışmalarında genellikle kadın erkek ilişkilerini irdeledi. 1990'da yayımlanan ilk kitabı Acı Çikolata'nın filme uyarlanmasıyla dünya çapında tanınan bir yazar haline geldi. Kitabı, 1994'te ABD'de ABBY Ödülü'nü kazandı. İkinci kitabı La ley del Amor'u (1995), Saklı Lezzetler (2000), Estrellita Marinera (1999), El Libro de las Emociones (2000), Tan Veloz Como el Deseo (2001) ve Malinche (2006) izledi.


Çevirmen Hakkında Bilgi=  İnci Kut, lise öğrenimini 1960'ta Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi DTCF İngiliz Dili ve Varşova Üniversitesi İspanyol Filolojisi bölümlerinden mezun oldu. 1990 yılından başlayarak Miguel Delibes, Gabriel Garcia Marquez, Isabel Allende, Mario Vargas Llosa, Jose Maure de Vasconcelos ve Jose Saramago gibi İspanyol ve Güney Amerikalı yazarların roman ve öykülerini Türkçeye kazandırdı.


 ARKA KAPAK –

Büyükannesi ayın ışığının güneşinki kadar güçlü olduğunu, ay ışığına çıkmadan önce önlem almak gerektiğini söylemişti ona. Toprağın karanlığından hayat fışkırdığını bilmek hoşuna gidiyordu. İnsan toprağın içinde neler olup bittiğini bir bakışta göremiyor olsa da, filizlenen, açılan, büyüyen, bizlerin bir parçası olacak olan tohumlar vardı orada. Görünmeyen ama var olan şeyler...

Kadın polis Lupita ütü yapmayı sever. Kafayı çekmeyi, çamaşır yıkamayı, kendine acımayı, çıngar çıkarmayı, dans etmeyi, yalnızlığı ve sessizliği, soru sormayı sever. Lupita sevişmeyi sever... Derken bir cinayete tanık olur ve her şey tersine döner. Kendini yolsuzluklardan uyuşturucu trafiğine uzanan bir gizem ağının ortasında bulan Lupita canını dişine takarak bu gizemi çözmeye uğraşırken özüyle, atalarıyla, benliğiyle de yüzleşecektir.

Laura Esquivel Lupita Ütü Yapmayı Seviyordu'da sadece paranın, başarının ve güzelliğin geçerli olduğu yozlaşmış bir ülkeye sıra dışı bir kadın kahramanla aşılıyor umudu. Acı Çikolata'nın yazarından enfes bir Meksika masalı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder