25 Şubat 2017 Cumartesi

Aziz Bey Hadisesi - Ayfer Tunç

Ayfer Tunç'un 'Bir Deliler EvininYalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi' kitabını okuduğumda şaşkınlık ve hayranlık içerisinde okuma keyfimin tavan yaptığına şahit oldum. Birbirinin içinden geçerek ilerleyen onca karakterin ve olayın tadına doyulmaz bir okuma sunması, kurgunun şahaneliği ve yazarın dilinin akıcılığı gerçekten takdire şayan. Kitapla ilgili yorumumu buradan okuyabilirsiniz. 


Ayfer Tunç'un tüm kitaplarını okumaya karar vermemle ilk olarak 'Ayfer Tunç'la Karanlıkta Kelimeler', 'Aziz Bey Hadisesi' ve 'Suzan Defter' kitaplarını sipariş ettim.
Önümüzdeki günlerde Suzan Defter'i de okumayı düşünüyorum.
Özellikle Kapak Kızı ve Yeşil Peri Tozu kitapları tavsiyesi alıyorum, o yüzden ilk kitap siparişime ikisini de ekleyeceğim.


88 sayfada Aziz Bey'in dramına tanık oluyoruz. Hüzünlü bir hikaye, akıcı bir anlatım... Sayfa sayısına ters orantılı olarak oldukça yoğun bir roman olduğunu düşünüyorum.


Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla * Aziz Bey Hadisesi / Ayfer Tunç
AZİZ BEY HADİSESİ
Yazarı: Ayfer TUNÇ
Türü: Roman
Yayın Hakları: Can Yayınları
-   1.-2. basım: YKY, 2000-2001
Can Yayınları'nda 1. basım: 2006   7. basım: Ekim 2016, İstanbul
Bu kitabın 7. baskısı 1000 adet yapılmıştır.
Bu kitabın 4. basımında, önceki basımlarda yer alan beş öykü kitaptan çıkarılmış, Aziz Bey Hadisesi bağımsız bir kitap olarak basılmıştır.
Kapak Tasarımı: Utku Lomlu / Lom Creative (www.lom.com.tr)
-   88 sayfa


Kitaptan Alıntılar;

        * Babasıyla yine duvar gibi küstü.

        * Bir çöl kadar kuru oluyordu içi böyle zamanlarda.


 ^-^ KEDİLER ^-^

        * ... kedi ile köpeğin, eğri ile doğrunun ... birlikte ve birbirini yiyerek yaşadığı...

        * ... kedilerinin çöp tenekelerini karıştırdığını gördü.

        * ... ıslak bir kedi yavrusu gibi bakan adamın...


- Yazım-Basım Hatası -

        * Sf/ 34 ve birçok sayfada yazılar biraz silik basılmış.

                                                                           Şubat 2017
ARKA KAPAK –

"Güneşten ağır ağır gölgeye geçilir gibi, pek de anlamadan akşam olur gibi, ışıklı, neşeli bir yüzden kederlere geçti Aziz bey. Kederli bir mazisi oldu. Burnu havada, başı dikti hep. Başka türlü yaşamayı beceremediyse de, o gece, Haliç’in kirli sularına bakarken anladı ki hep öyle, burnu dik yaşadığını sanmış. Oysa şiddetle yanılmış. Ve yine anladı ki hayatı tümüyle bir yanılgıymış."

Daha önce Taş-Kâğıt-Makas ve Evvelotel adlı öykü kitaplarını da yayımladığımız Ayfer Tunç’u geniş okur kitlelerine tanıtan ve çağdaş Türk öykücülüğünün bir klasiği olmaya aday kitabı Aziz Bey Hadisesi’nin yeni basımını sunuyoruz. Öykünün kahramanı Aziz Bey, Tunç’un, insan olmaktan doğan zaaf ve yanılgılar nedeniyle yaralanmış, boşa geçmiş hayatlar üstüne yapılandırdığı öykü evreninin en hüzünlü, en gerçek kişisi. Bazı okurlara, meyhanelerde benzerini aratacak kadar kanlı canlı ama mahzun gelen Aziz Bey’in öyküsünü okurken, bir hikâye kişisinin varlığını çok yakınınızda hissedeceksiniz.

Ayfer Tunç'un, edebiyatımızdaki en ustalıkla çizilmiş karakterlerden birini yarattığı Aziz Bey Hadisesi, son yıllarda yazılmış en sarsıcı metinlerden. Her geçen yıl daha çok okunuyor, daha çok tartışılıyor.


1 yorum:

  1. okuyamadığım ve hep okuyanlara imrenerek baktığım bir Ayfer Tunç kitabı , görsellerinle , yorumunla yine farkını ortaya koymuşsun , kutlarım ...sevgiler...

    YanıtlaSil