30 Ağustos 2016 Salı

Kitap Kahve Kırmızı Kalem - Ferdi Bişkin

Kitabı Antalya Kitap Fuarı'ndan almıştım. 
Aldıktan epey bir süre sonra okumaya başladım. Farklı konularda kısa kısa enteresan bilgiler aktaran kitap gayet de iyi gidiyordu ki 48. sayfadan 65. sayfaya atladı:))) Hatalı basımı ElmaYayınevi'ne bildirdim. Onlar da ilgilendiler ve yeni bir basımını hediye takvimle birlikte gönderdiler. Burada paylaşmıştım.


Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:
Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Kitap Kahve Kırmızı Kalem / Ferdi BişkinKİTAP KAHVE KIRMIZI KALEM
Yazarı: Ferdi BİŞKİN
Türü: Tolumsal ve Bireysel Gelişim
Yayın Hakları: Elma Yayınevi
-   1. Basım Mart 2015
Kapak Tasarımı: Volkan Dalyan

-   222 sayfa


 Kitaptan Alıntılar;

        * Dünyada kalan son adam odasında oturuyordu ve kapı çaldı.
         Bu cümleyi bilim kurgu yazarı Fredric Brown, Knok(Vuruş) isimli kısa hikayesinin başına koydu ve böylece dünyanın en kısa korku hikayesini yazmış oldu.

        * 1968... O yıllarda tüm Çek rockçılar Marksizm ve Leninizm hakkında bilgilerinin ölçüldüğü yazılı bir sınava girmek zorundaydılar. Plastic People of The Universe (Evrenin Plastik İnsanları) isimli grup, 100 Puan adlı şarkılarında bu durumu eleştirdi ve rejim tarafından yasaklandılar.

        * Bugün, teknolojinin üretildiği yerler olarak sayılan Avrupa ve ABD'den çok çok uzun zaman önce teknolojinin kalbi Doğu, başkenti Çin'di. Çok basit sayılabilecek bir çok yenilik, Çin'de ortaya çıkmasından yüzyıllar sonra Avrupa'da görüldü
         Kollu döner harman savurma makinesi MÖ 40'larda Çin'de kullanılırken Avrupa'da 1800'lerin sonlarında kullanılmaya başlandı.
         El arabası 231 yılında Çin'de kullanılırken Avrupa'da yaklaşık 1200'lerde kullanılmaya başlandı.
         Demir dökme işlemi MÖ 200'lerde Çin'de bilinirken Avrupa'da 13. yüzyılda uygulanmaya başlandı.
         Roket ve fişekler Çin'de 1100'lü yıllarda kullanılırken Avrupa'da 15. yüzyılda kullanılmaya başlandı.
         Kağıt 105 yılında Çin'de kullanılırken Avrupa'da 1150 yılında kullanılmaya başlandı.
         Tahta veya metal bloklara baskı 740 yılında Çin'de bilinirken Avrupa'da 1400'lerde kullanılmaya başlandı.
         Porselen 300'lü yıllarda Çin'de kullanılırken Avrupa'da 18. yüzyılda kullanılmaya başlandı.

        * ... annesini Auschwitz Nazi Toplama Kampı'da kaybeden George Perec... ... ailesinin aslında Peretz olan soyadını Perec olarak kaydettirmesi sayesinde Naziler yaşadığı şehri bastığında onun Yahudi olduğunu anlamadılar ve malum kamplarına götürmediler. Hayatını kurtaran bu harf değişikliği Perec'in eserlerinde harflerle ve kelimelerle oynamasının nedenini çok iyi açıklar.

        * Tesadüf diye bir şey yoktur, her şey kaderin ta kendisidir.

        * Tütün (Sigara)- 1492'den önce Amerika kıtasının yerlileri tedavi etmek ve dini amaçlarla ürettiler onu. Kristof Kolomb Avrupa'ya döndüğünde yanında bu kıtada daha önce hiç görülmemiş olan tütün tohumları ve yaprakları vardı.
         Avrupalılar tütünü sigaraya dönüştürdü. Fransa ilk defa 1556'da tütünle tanıştı ve Jean Nicot kısa zamanda tütün içmeyi popüler hale getirdi 19. yüzyıl bilim insanları 'nikotin' olarak tanınan kimyasal maddeye onun adını verdi.

        * Türkiye'nin ilk eroin fabrikası Çengelköy'de kuruldu.
         İstanbul'da 1926-1929 yılları arasında üç eroin fabrikası kuruldu.

        * Marlon Brando- ... film çekiminde dublörlerin yıldız oyuncularla aynı yemeği yemediğini görünce çekimi bırakacak kadar adil ve Kızılderili toplumuna yapılan haksızlıkları protesto etmek için Oscar ödülünü reddedecek kadar asildi.

        * Cats Müzikali- İlk gösteriminde gösteri bittiğinde alkışlar salonu inletiyor ve sahne arkasında Gillian Lynne gururla bu anı izliyordu. Yaptığı dans kareografisi bir müzikali efsaneleştirecek ve bundan sonra gelecek diğer efsane müzikaller için ilk adım olacaktı. Sekiz yaşındayken öğrenim bozukluğu teşhisiyle okul tarafından bir doktorun muayenehanesine gönderildiği günü hatırladı. Doktor biraz konuştuktan sonra radyoda bir müzik açarak onu yalnız bırakmıştı. Gillian büyülenmiş gibi sesin geldiği yöne doğru gitmiş ve dans etmeye başlamıştı.
         Dışarıda onu annesiyle beraber izleyen doktorun teşhisi: 'Bayan Lynne, Gillian hasta değil, o bir dansçı. Onu bir dans okuluna götürün.'

        * Yüzyılın Dahisi-  Mart 2010'da Rusya St. Petersburg'da salaş bir evde yaşayan münzevi matematikçi yüz yıldır çözülemeyen bir problemi çözdü. Kırk dört yaşındaki Grigory Perelman. Yaşadığı apartman dairesi ve yıllarca tıraş ve bakım görmemiş görünümüyle şaşkınlık yaratan Perelman, problemin çözümü karşılığı verilen bir milyon dolarlık ödülü de reddetti... Perelman kendi sözleriyle 'O kadar başarılı bile değildi.'

        * Londralı alkolik bir baba ve akıl hastalığından mustarip bir annenin oğlu Charlie Chaplin.
         Şarlo'nun ve komik yürüyüşünün taklidi yarışmalara konu olacak kadar sevildi. Hatta bu yarışmalardan birine katılan Chaplin'in kendisi ironik bir biçimde ancak üçüncü olabilmişti.

        * Ağustos Böceği- Ortalama dört cm boyunda ve ömrünün dört ila on yedi yıllık kısmı toprak altında bir nimf olarak geçiyor. Ağustos ayında erginleşmek için toprak üstüne çıkıyor ve çiftleştikten bir süre sonra ölüyor. Hatta bazıları dişisine serenatlar yaparken bu aşk melodilerini duyan kuşların gazabına uğruyor.

        * Kearns'in Göz Kırpan Sileceği- ... Kearns icadını Ford'a götürür ve Ford bir süre sonra ilgilenmediği söyler. Ancak Ford Mustang'de fasılalı silecek kullanılır.
         1978 yılında açtığı dava 1990 yılında sonra erdi. Kearns, karar duruşmasından önceki gece Ford'dan gelen otuz milyon dolarlık teklifi de reddedecek ertesi gün mahkeme jürisinin uygun gördüğü on milyon yüz bin dolara razı olacaktı ama istediğini de alacaktı. Kearns, fasılalı sileceğin kendisine ait olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştı. Ford davasından kısa bir süre sonra bu kez Chrysler'den, on yıl süren adalet arayışında on sekiz milyon yedi yüz bin dolar tazminat alacaktı.
         Kearns'in başından geçenler 2008 yılında Zeka Pırıltısı (Flash of Genius) adıyla film oldu.

        * Arkadaşlarından biri kedi, diğeri köpek bakımının daha kolay olduğunu savunurken Gary Dahl evcil taş beslemenin daha kolay olduğunu iddia etti.
         ... evcil taş satışından üç milyon dolarlık bir servet edindi.

        * 1986 yılının 26 Nisan gününde Kiev'deki Çernobil Nükleer Santrali'nde ters giden bir deney sonucu Reaktör 4 patlamıştı. Açığa çıkan radyasyon Hiroşima ve Nagazaki2ye atılan atom bombalarının toplamından iki yüz kat fazlaydı.

        * 1966 yılında ABD'deki üç üniversite ve bir araştırma enstitüsü bilgisayarlarının birbirine bağlanmasıyla adına 'internet' denebilecek ilk yapı kurulmuş oldu.
         İngiltere Kraliçesi'nin 1976 yılında ilk e-postayı göndermesiyle...

        * 1962- Cağaloğlu'nda bir köşe yazarının odasına üstü başı bakımsız biri girdi ve yazardan para yardımı istedi. Birkaç ay sonra bu kişinin cansız bedeni bir çöp bidonunun yanında bulunacaktı. Bu kişi Mehmet Akif Ersoy'un oğlu Emin Ersoy'du.
         1985- Üsküdar Belediyesi, emekli maaşıyla geçinen bir adamın cenazesi ortada kalmasın diye tüm masraflarını karşıladı. Bu kişi Mehmet Akif Ersoy2un torunu Tahir Ersoy'du.
         1985- Beyoğlu'nda bir evin kiracıları kirayı ödeyemedikleri içi sokağa atıldı. Onlar Mehmet Akif Ersoy'un kızı ve torunlarıydı.
         Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı yazdı. Marş için devletin verdiği para ödülümü almadı, ticarete alet olmasın diye İstiklal Marşı'na kitaplarında yer vermedi.

        * Topuklu Askerler- ... topuklu ayakkabılar için kadınların İranlı askerlere bir teşekkür borcu var. Çünkü topuklu ayakkabıları ilk giyenler Pers İmparatorluğu askerleridir.
         Topuklu ayakkabı özellikle süvarilerin vazgeçilmez aksesuarıydı. Bir çarpışma sırasında at üzerinde hızla giderken bir yandan ok atmak zorunda olan askerler, topuklu ayakkabıları sayesinde üzengi üzerinde dengelerini kaybetmeden ayağa kalkabiliyorlardı.

        * Srebrenitsa'yı Unutma!


^-^ KEDİLER ^-^

        * ... ikinci isim olarak kedisinin ismini mi yazacaktı? İşte Hetherington tam olarak böyle yaptı. Ancak kedisi Chester'ı bilen meslektaşlarının durumu anlamamaları için evcil kedi türünün Latince ismi 'felis domesticus' e kedisini doğuran Willard isimli kedinin adını kullanarak bir kısaltma yarattı.

        * Kedilere çok düşkündü. ... Beyazıt Devlet Kütüphanesi adını 'Kedili Kütüphane'ye çıkardı. İsmail Saip Sencer.
         En büyük zevki, ... bahçeye bakan dairesine çekilip kedileri ve sevdiği dostlarıyla baş başa çay içmekti.

        * Sf/ 93 - Kediler
         11 Mayıs 1981'de Londra'daki New London Tiyatrosu sahnesinde kediler miyavlıyor, mırlıyor ve dans ediyorlardı. Günümüzde de halen sahnelenen Cats (Kediler) müzikalinin...

        * Arkadaşlarından biri kedi, diğeri köpek bakımının daha kolay olduğunu savunurken...

        * (Ekim 2013) Yarmuk Kampı'nda yirmi bin kişi kalıyor. Açlık ve sefalet var. Kamptaki Filistin Camii İmamı Şeyh Muhammed Evu Hayr açlıktan dört kişi daha ölünce fetva veriyor: Kedi, köpek ve eşek eti yenebilir.

        
- Yazım-Basım Hataları-

        * Sf/ 121
         Kerans...

        * Sf/ 164
         ... Tina Turner albümü çalmaya başaldı...

                                                                                              Temmuz 2016


Yazar Hakkında Bilgi=  Dr. Ferdi Bişkin, Selçuk Üniversitesi’nde işletme bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi oldu. “Markanın Pazarlama Açısından Önemi ve Tüketici Tercihleri-Memnuniyeti Çerçevesinde Otomobil Sahipleri Üzerinde Bir Araştırma” başlıklı teziyle yüksek lisansını, “Sağlık İşletmelerinde Müşteri İlişkileri Yönetimi: Kamu ve Özel Sağlık İşletmelerinde Müşteri İlişkileri Yönetimi Uygulamaları Araştırması” isimli teziyle de 2011 yılında doktorasını tamamladı.
Doktora öğrenimi sırasında Avrupa Birliği fonlarınca desteklenen ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından yürütülen “Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi”nde kısa dönem uzman olarak görev aldı.
2011-2012 yılları arasında Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Akşehir’de İpek Halı Dokumacılığının Sürdürülebilirliğini Destekleme Projesi”nde Proje Yöneticisi olarak çalıştı.
2012 yılında, Genel Kurmay Başkanlığı Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde, Enstitü Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulundu. Aynı enstitünün uluslararası bilimsel dergisi olan Güvenlik Stratejileri Dergisi'nde Yayın Kurulu Üyeliği yaptı .
Türkiye Uğur Böcekleri Programı kapsamında mavi uğur böceği olarak üniversitelerde, ilkokullarda, sivil toplum kuruluşlarında binden fazla kişiye gönüllü seminerler verdi.
“Reklam, Film ve Müzik Sektörlerinde Bilinçaltı Yönlendirme” konusunda seminerler verdi ve aynı konuda yazdığı “Subliminal A.Ş. Tüket-İtaat Et” isimli kitabı Elma Yayınevi tarafından yayınlandı.
Elma Yayınevi yayın danışmanlarından biridir. Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konularında çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve kongrelerde sunduğu bildirileri bulunmaktadır
Müşteri İlişkileri Yönetimi, Müşteri/Misafir Memnuniyeti, İnovasyon, Takım Çalışması, Sunum Teknikleri ve Bilinçaltı Yönlendirme konularında çalışmalar yürütmekte, bu kapsamda bireysel ve kurumsal eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.
ferdibiskin.com adresli kişisel sitesini yönetmektedir.


ARKA KAPAK –

•              Ruh kaç gram eder?
•              Hangi fizikçi makalesini kedisiyle birlikte yazdı?
•              Benjamin Franklin ve Charles Darwin’i karar verme sürecinde birleştiren yöntem neydi?
•              Titrek Hamsi Örgütü’nün mensupları kimlerdi?
•              Hangi makine The Turk diye adlandırılıyordu?
•              “Evcil taş” satışından nasıl milyonlar kazanıldı?
•              Bir asırdır yanan ampul kimleri aydınlattı?
•              Facebook’un “beğen” düğmesine bağımlı olanlar nasıl iyileşecek?
•              Elektrikli otomobili kim öldürdü?
Kitap, Kahve, Kırmızı Kalem birbirinden ilginç 185 hikâyeyi okurlarıyla paylaşıyor ve her başlık yaşanmış bir olayı anlatıyor. Üç bölümü kapsayan bu çalışmada, bilimsel olaylar ve kitaplarla ilgili hikâyeleri Kitap bölümünde, bir kahve sohbetine eşlik edecek hikâyeleri Kahve bölümünde okuyacak;  acı, aşk ve ateşle ilgili hikâyeleri ise Kırmızı Kalem bölümünde tadacaksınız.
Hikâyeler size farklı duygular yaşatacak ancak ne hissettirirse hissettirsinler, bize yani insanlığa ait olacaklar. Kitabın, kahvenin kokusunu taşıyan; kırmızı gibi candan bu anekdotlar, elden ele geçip duyulmayı, seslerini duyanların kendi hikâyelerini yazmasını arzuluyorlar.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder