27 Mart 2016 Pazar

Platon'un Aşkı - Rafet Elçi * Bahar Okuma Şenliği 2016

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Bahar Okuma Şenliği' okuma listeme buradan ulaşabilirsiniz. Listenin 5. sırası: Evde okunmayı bekleyen veya elinizde olmasa da okumak isteyeceğin 10 kitaptan kurayla belirleyeceğin bir kitap. Yazarın 'Şair' romanı uzun zamandır okuduğum en en en iyi kitaplardan biri diyebilirim. Paylaşımıma göz atmak isterseniz:

Şair - Rafet Elçi

Bu kitabına da büyük bir heyecanla başladım. Maalesef 'Şair' romanı kadar etkilenmedim. 'Şair'in yeri çok çok ayrı...Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Platon'un Aşkı / Rafet Elçi

PLATON'UN AŞKI
Yazarı: Rafet ELÇİ
Türü: Roman
Yayın Hakları: Litera Yayıncılık
-   İstanbul 2016
Kapak Tasarımı: Ayşe Saltabaş
-   248 sayfa


 Kitaptan Alıntı;

        * İnsanın karakteri kaderidir. / Herakleitos


^-^ KEDİLER ^-^

        * İki kedisi vardı adamın. Birisi çok atılgan bir şeydi ve adamın verdiği balıkları hemen kapıyordu. Diğeri ise pek uysal ve utangaçtı, bu yüzden bir şey yiyemiyordu. Adam o kedicik de biraz balık yiyebilsin diye atılgan olanı meşgul etmek istiyordu. Ama ona vurmuyor ya da itmiyor eliyle başını okşuyordu. Kedi başı okşandığı için tatlı tatlı hırıldarken, o diğer eliyle utangaç olanı besliyordu.
         Yıldızlara dair anlattıkları bu kedi hikayesiyle bölünmüş olan filozof...


- Yazım-Basım Hatası -

        * Sf/ 50
         ... sabrediyordu.  Onu...

                                                                                              MART 2016


Yazar Hakkında Bilgi=  Rafet Elçi, 20 Kasım 1979'da Bayburt'ta doğdu. Kemiğe Dayanmış Yaralar (2003) ve Yolcu (2013) isimli iki şiir kitabı, Kalbimdeki Monarşi (2003), Kanayan Kafesler (2004), Ruhlar Pipo İçmez (2009), Şair (2011) ve Ahrar (2013) olmak üzere beş romanı, türk Harp Kudretinin Sınırları (2013) isimli bir tarih çalışması vardır. 2014 tarihinde Mahmud Şebüsteri'nin Gülşen-i Raz adlı eserini nazım olarak Türkçeye aktarıp şerh etmiştir.


ARKA KAPAK –

"Platonik Aşk"a Adını Veren Aşk...

Hocasının öldürülmesinin ardından Atina'yı terk eden Platon, İtalya'nın güneyindeki sahil şehri Taras'a gelir. Burada felsefesinin temellerini atmak niyetindedir. Fakat misafir olduğu evde Harmonia ile karşılaşır; Taras'ın filozof kraliçesi Harmonia ile… İkisi de bu karşılaşmanın neticelerinin farkındadır. Yüzyıllarca konuşulacak bir aşk doğar. Fakat aralarında bir engel vardır; Platon'un idealleri. İşte bu yüzden Platonik bir aşktır bu.
Ölümsüz aşka inananlara, idealleri için yaşayanlara...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder