8 Temmuz 2014 Salı

Mavi Bir Köpeğin Gözleri - Gabriel Garcia Marquez *Yaz Okuma Şenliği 2014*

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği Yaz Okuma Şenliği kitaplarımı büyük bir keyifle okumaya devam ediyorum.

Okuma halleri fotoğraflarıma göz atmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Mavi Bir Köpeğin Gözleri / Gabriel Garcia Marquez'Mavi Bir Köpeğin Gözleri' listenin 9. sırasında -Yabancı bir yazardan bir öykü kitabı- kategorisine dahil.
MAVİ BİR KÖPEĞİN GÖZLERİ
Yazarı: Gabriel Garcia Marquez
Türkçesi: Nesrin Oral
Kitabın Orijinal Adı: Augen Eines Blauen Hundes
Yayın Hakları: Altın Kitaplar Yayınevi
-        1. BASIM / EKİM 1990
Türü: Öykü
-        103 sayfa

Kitaptan Alıntılar,

* Karmaşık bir kendini besleme sistemi aracılığıyla organlarının işlevlerinin sürdürmelerini sağlayacağız. Yalnızca dürtüleri ve refleksleri farklı olacak. Yaşadığını yine normal biçimde sürecek olan büyümesinden anlayacağız. Bu tam anlamıyla ‘onun canlı ölümü’ olacak. Gerçek, sahici bir ölüm…

Daha o zamanlar –öldüğü sırada yedi yaşındaydı- annesi ona bir tabut yaptırmıştı, yeni tahtadan bir çocuk tabutu; ancak doktor daha büyük bir tabut, normal bir erişkin tabutu yapılmasını istemişti, çünkü küçüğü gelişmeyi güçleştirebilir ve biçimsiz bir ölü ya da anormal bir canlı olabilirdi. Bu uyarı üzerine annesi onun için erişkin bir cesede göre, büyük bir tabut yaptırmış ve onu içine düzgünce yerleştirmek için ayakucuna üç yastık koymuştu.

* (fareler) Onu bezdiren, bu hayvancıklar karşısında duyduğu doğuştan gelen ürküntüydü. Tüm bedeninde sessizce, telaşla koşuşan, cildinin kıvrımlarına giren ve buz gibi ayaklarıyla dudaklarında dolaşan bu yumuşacık yaratıklar aklına geldiği anda tüyleri diken diken oluyordu. Hatta içlerinden biri göz kapaklarına sokulmuş ve gözünün saydam tabakasını kemirmeye çalışmıştı. Var gücüyle gözünün ağ tabakasını delmeye çabalarken onu kocaman, dev gibi görmüştü.
        
* Ayağının orta parmağında bir şişlik olduğunu fark etti. En doğal tavrıyla ve sanki alışılmış bir şey yapıyormuşcasına cebinden bir tornavida çıkardı ve bununla urun tepesini kopardı.

* … kadın kılığındaki erkek kardeşinin bir aynanın karşısına geçmiş bir makasla sol gözünü oymaya çalıştığını gördü.

         * … onun ansızın kırık cam sesiyle ince ince ağladığını duymak çok isterdik.

         * estet: Güzeli en üstün, en yüce değer sayan kişi.

KEDİLER ^-^

* … kasları bir ev kedisi devinimiyle kasıldı.

* Ya da şimdi belki kedinin odaya sürüklediği bir fare sıcaktan kokuşuyordu.

* Eva Kedisinin İçindedir:

… üzerinde kedinin beyaz kürkü olacak, kaslarında büyük sıçrama gücü bulunacaktı. Geceleri gözlerinin karanlıkta yeşil kor gibi parladığını hissedecekti. Annesine yırtıcı kedi yüreğinden kocaman, sevimli bir hayvan gülümsemesiyle gülümseyeceği beyaz keskin dişleri olacaktı.

… Birden kedi bedeninde evin koridorlarında nasıl dolanacağı, önce arka ayaklarını nasıl sıkıntıyla kullanacağı gözünün önüne geldi, bu sırada kuyruğu başına buyruk hareket edecekti, ritimsiz, iradesine aykırı. Bu yeşil fosforlu gözlerle yaşam nasıl olacaktı? Geceleri başını göğe kaldırıp sırtüstü çiğ içen ‘çocuğun’ yüzüne ay çimentosu dökmesin diye miyavlayacaktı. Belki kedi haliyle korkacaktı da. Üstelik belki bu etobur kedi ağzıyla portakalı da yiyemeyecekti.

… Bir kedinin bedenine dönüşmesi olanaksızdı.

… ruhu kedi bedenine dönüştüğünde…

… Bu kadın ve kedi bireşiminde üstünlük kimde olacaktı?

… Bir kedinin bedenine giriverecek…

         … Üstelik de garip bir yaratık olacaktı, güzel bir kadının zekasına sahip bir kedi.

         … Kedi herhalde bu saatte ocağın üzerinde dişleri arasında bir pisiotu sapıyla uyanma düşü görüyordu.

         … Kedi hiçbir yerde yoktu.

* Ya da şimdi belki kedinin odaya sürüklediği bir fare sıcaktan kokuşuyordu.

* Eva Kedisinin İçindedir

-Yazım-Basım Hataları-

* Sf / 44
… yeşil foskorlu gözlerle…

* Sf / 76
kımıldmadan duran adamın…

* Sf / 77
… yeniden konuşamaya başladı.

                                                        30 Haziran 2014
Aşkım teftişte:)


Yazar Hakkında Bilgi= Gabriel José de la Conciliación García Márquez (6 Mart1927-17 Nisan2014Kolombiyalı yazar, romancı.
1927’de Kolombiya'nın Aracataca kentinde doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde ve teyzelerinin yanında büyüdü. Başkent Bogota’daki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Öykü yazmaya 1940’ların sonlarında başladı.
Yayınlanan ilk önemli yapıtı Yaprak Fırtınası idi. 1961 de yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok adlı romanını, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni(1962) adlı öykü kitabı ve Kötü Saatte(1962) izledi. Yazar en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı (1967) Meksika’ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden etkilenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendina (1972) adlı kitapta toplayan yazar daha sonra sırasıyla Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1972), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981), Kolera Günlerinde Aşk (1985), Labirentindeki General (1989) yayınladı.
Yazarın Türkiye’de yayınlanan diğer kitapları arasında Bir Kayıp Denizci, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm, Aşk ve Öbür Cinler, Şili de Gizlice, On İki Gezici Öykü ve Bir Kaçırılma Öykü sayılabilir.
2005 itibarı ile Ciudad de Mexico'da yaşadı.
17 Nisan 2014 günü Meksika'daki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti.

ARKA KAPAK –

Gabriel Garcia Marquez’in melankolik gençliğinin ilk ürünlerinden olan bu öyküler, olgunluk dönemini müjdeleyen tüm izlenimlere sahip… Aynı büyüleyici anlatım ve fantastik gerçekçilikle ‘Ölüm ve Şiddet’i işliyor…
* Üçüncü Vazgeçiş (1947)
* Ölümün Diğer Kaburga Kemiği (1948)
* Eva Kedisinin İçindedir (1948)
* Üç Uyurgezerin Acısı (1949)
* Aynanın Diyaloğu (1949)
* Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1950)
* Saat Altıda Gelen Kadın (1950)
* Biri Bu Gülleri Dağıtıyor (1952)
* Telli Balıkçılların Gecesi (1953)
Bodrum'la herkese keyifli okumalar diliyoruz ^-^

3 yorum:

  1. çok sevdiğim bir yazardır Marquez.. kitabı da çok merak ettim doğrusu..

    YanıtlaSil
  2. Mavi Bir Köpeğin Gözleri'ni okudum Garcia'nın diğer kitapları gibi bunu da sevmiştim ben Okuyanım.

    YanıtlaSil
  3. Elinizdeki çok eski bir baskı ve Almancadan çevrilmiş kitabın orjinal adı 'Ojos de perro azul' Marquez çok sevdiğim bir yazar. Edebiyat dünyasına çok şey katmış. Huzur için yatsın dilerim. Tanıtım için de teşekkürler.

    YanıtlaSil