27 Eylül 2014 Cumartesi

Filin Yolculuğu - Jose Saramago *Yaz Okuma Şenliği 2014*

Sevgili Pinuccia'nin düzenlediği 'Yaz Okuma Şenliği' bitti ve ben de final raporumu burada paylaştım.
Hatta 'Güz Okuma Şenliği' başladı ve ben de listemi oluşturdum ve şurada paylaştım:)
Ama okuyup da paylaşılmayı bekleyen birkaç kitap kaldı. 
Listenin 6. sırasında 'Nobel ödüllü bir yazardan bir kitap' kategorisi dahilinde -Filin Yolculuğu-nu okudum.

Yazarın daha önce paylaştığım kitabı:

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş - Jose Saramago


Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Filin Yolculuğu / Jose SaramagoFİLİN YOLCULUĞU
Yazarı: Jose SARAMAGO
1998 Nobel Edebiyat Ödülü
Özgün adı: A Viagem do Elefante, 2008
Türü: Roman
Yayın Hakları: Kırmızı Kedi Yayınları
www.kirmizikedikitap.com
-   Bu kitabın üç baskısı 2009-2011 arasında yapılmıştır.
- Kırmızı Kedi'de Birinci Basım: Aralık 2013, İstanbul - Kırmızı Kedi'de İkinci Basım: Ocak 2014, İstanbul
Çeviren: Pınar Savaş
-   196 sayfa


Kitaptan Alıntılar;

* Kulağa son derece şaşırtıcı gelse de, bir filin her gün iki yüz litre civarında su içmesi ve yüz elli ila üç yüz kilo arasında bitki yemesi gerekir...

        * Yerin kulağı vardır denir, bir de yıldızların kulaklarının boyutlarını düşünelim.

        * ... köpek dört ayaklı pusuladır.

        * Tarpeia Kayası: Eski Roma'da, Forum'a bakan Capitolinus Tepesi'nin güney doruğundaki dik yar. Hainler, katiller ve lanetlendiklerine inanılan bedensel ve zihinsel engelliler buradan aşağı atılırdı.

        * Ağaç resimlerinin yaprakları dökülmez.
  
^-^ KEDİLER ^-^

* ... bacaklarımıza sürünen bir kedi...

        * ... kuşkulu bir gürültü duyar duymaz silahına davranmaya hazır bir askerin kedi uykusuyla uyuyordu.

        * ... kediyi az çok anlayabiliyorken, bir fili anlayamıyorum.

        * ... böyle bir kedinin kıvrılacağı kadar gölgelik bulunmayan kıraç arazi değil.

                                                                     Okuduğum tarih: Eylül 2014


Yazar Hakkında Bilgi=  Portekizli yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci Jose Saramago, 16 Kasım 1922 - 18 Haziran 2010 tarihleri arasında yaşamıştır. Kitaplarının satış rakamı sadece Portekiz'de iki milyonu geçmiş, yapıtları 25 dile çevrilmiştir. Din konusundaki görüşleri nedeniyle yapıtları Portekiz Hükümeti tarafından sansürlenince Kanarya Adaları'nda Lanzarote'ye yerleşen yazar, ölümüne kadar burada yaşamıştır. Şöhrete ancak ellili yaşlarında, Baltasar ile Blimunda adlı romanıyla kavuşan Saramago, 1969'da ölene kadar Portekiz Komünist Partisi'nin bir üyesi olmuştur. Yapıtlarında mitleri, ülkesinin tarihinin ve gerçeküstü imgelemi kullanan yazar, pek çok önemli ödül almış, 1998 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü'nin sahibi olmuştur. Saramago'nun Kırmızı Kedi Yayınevi'ndeki diğer kitapları: Kabil, Bütün İsimler, İsa'ya Göre İncil, Çatıdaki Penere, Yitik Adanın Öyküsü, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Baltasar ile Bilumunda ve Suların Sessizliği.

Çeviren Hakkında Bilgi=  Pınar Savaş, Saint-Benoit Lisesi'ni ve Boğaziöi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Yayınevlerinde editörlük yaptı. Edebiyatla ilgili makaleler ve kitap tanıtım yazıları yazıyor, İspanyolca ve İngilizceden çeviriler yapıyor.
Başlıca çevirileri: Gonçalo M. Tavares, Kudüs; David Toscana, Son Okur; GAbriel Garcia Marques, Anlatmak İçin Yaşamak; Ernesto Sabato, Tünel, Kahramanlar ve Mezarlar; Carlos Fuentes, İnes'in Sezgisi, Kaygı Veren Dostluklar; Umberto Eco, Açık Yapıt; Javier Marias, Ufkun Öte Yanı, Yarın Savaşta Beni Düşün, Yazınsal Yaşamlar; Angela Carter, Kanlı Oda; Alice Munro, Seçme Öyküler; Alvaro Mutis, Tropik Güncesi, Son Rıhtım; Jose Saramago, Çatıdaki Pencere; David Rieff, Annem Susan Sontag-Ölüm Denizinde Yüzmek; Rosa Regas, Dorothea'nın Şarkısı; Osvaldo Soriano, Hollywood Paranoyası; Subcomandante Marcos ve Paco Ignacio Taibo II, Huzursuz Ölüler; Marcela Serrano, Hüzünlü Kadınlar Sığınağı; Angela Becerra, Sondan Bir Önceki Düş, İnkar Edilen Aşklardan; Kenan Makiya, Kaya.

ARKA KAPAK –

Kıta Avrupası'nın en batısından, Lizbon'dan Viyana'ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro'nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak gönderir fil Süleyman'ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz'i, İtalya'yı, Alpler'i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler. Yolculuğun ikinci bölümünde bizzat İmparator Maximilian ve karısı Maria tarafından karşılanır ve Viyana'ya onlarla birlikte giderler. José Saramago'nun bu en eğlenceli romanında, fil terbiyecisi Subhro'nun erdemi, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman'ın emir kabul etmeyen doğası, yolculuğun ritmini belirlerken, insanların ruhlarında değişimlere yol açar. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikâyeleriyle, mucizelerle renklenen romanda Süleyman ve Subhro'nun dokunduğu insanlar, kilisenin söz verdiği türden bir mucizeyle karşılaşmazlar ama bu yabancılar onların ruhlarında derin izler bırakır. Saramago her zamanki ince mizahıyla, muhteşem metaforlarıyla ve insana dair gözlemleriyle olağanüstü bir yolculuğu anlatıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder