29 Kasım 2014 Cumartesi

Var Olan Ada - Susanna Tamaro *Güz Okuma Şenliği 2014*

Sevgili Pinuccia'nın düzenlediği 'Güz Okuma Şenliği' listemin 20. sırasındaki üç kitabın ikincisini paylaşıyorum. 
Kategoriye göre aynı yazardan seri olmayan üç kitap okuyacağız.
Ben Susanna Tamaro'yu seçtim.
Kategori dahilinde paylaştığım diğer kitabı:

Aklı Bir Karış Havada - Susanna Tamaro *Güz Okuma Şenliği 2014*


Okuma halleri fotoğraflarıma bakmak isterseniz:

Okuma Halleri, Fotoğraflarla - Var Olan Ada / Susanna Tamaro


Denemelerini sıkılarak okudum, pek sevemedim...


VAR OLAN ADA
Yazarı: Susanna TAMARO
Türü: Deneme
Yayın Hakları: Can Yayınları
www.canyayinlari.com
-   1. basım: Ağustos 2012 (10.000 adet)
İtalyanca aslından çeviren: Eren Cendey
-   149 sayfa


Kitaptan Alıntılar;

        * (İtalya) Anneler öldürüyorlar, intihar ediyorlar ve ayrıca erkek arkadaşları ve kocaları tarafından öldürüyorlar. Ayrılığı hazmedemeyen erkeklerin öldürdüğü karılarıyla ilgili haberlerin gelmediği bir gün kalmadı artık. Eski kocaların zulmü ya da takıntılı tacizi öylesine yaygınlaştı ve tehlikeli bir boyut aldı ki, bu konuda bir yasa gerekliliği doğdu.

        * Rüzgarın değdiği ıhlamurla meşenin aynı sesi çıkarmayacağı belliydi zaten ama bular kışın, yazdan ya da bahardan da değişik sesler yayıyorlardı; üstelik aynı ağaçta gündüz rüzgarıyla gece rüzgarı bile farklı etkiler yaratıyordu.
  
^-^ KEDİLER ^-^

        * ... masalın iki kahramanı olan Kedi ve Tilki...

        * Biz torunları ona bir kedi hediye ettiğimizde...

                                                        Okuduğum tarih: Kasım 2014


 Yazar Hakkında Bilgi=  Susanna Tamaro, İtalyan kent soylu bir ailenin kızı. Trieste'de 1957 yılında doğdu, Orvieto yakınlarında kedileri ve köpeğiyle birlikte yaşamaktadır. Zor bir çocukluk dönemi geçiren Tamaro, 18 yaşındayken, bir depreme tanık olur, 25 yaşındayken ölümcül bir hastalık geçirir ve 27 yaşında yazmaya başlar.
Her başarıya ulaşmış yazarın yaşamış olduklarını o da yaşar. İlk denemelerinde başarısız olur ama bunlara aldırmadan yoluna devam eden Tamaro “Tek Bir Ses İçin” adlı kitabıyla büyük ses getirir. ”Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” adlı bu eser de ona daha büyük bir ün kazandırır. (Bu kitap aylarca İtalya'da liste başı olmuştur.) Genelde günlük ya da mektuplar şeklinde yazar. Olayları birinci ağızdan anlatır. Eserlerinde hep bir hüzün vardır. Kahramanları genellikle ölümün eşiğine gelmiş ama bu durumu kabullenmiş; hayatta aradığını bulamamış insanlardır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Susanna_Tamaro


ARKA KAPAK –

Yok oluş da, kurtuluş da bizim elimizde. Seçim yapma sorumluluğu bize düşüyor.

Susanna Tamaro okurlarını "karası" düşüncelerden, "denizi" kelimelerden oluşan adasına davet ediyor. Var Olan Ada, yazarın kimi gazetelerde yayımlanmış kimi bugüne kadar hiç gün yüzüne çıkmamış yazılarından oluşuyor. Tamaro tıpkı diğer kitaplarında olduğu gibi burada da yaşamı sorguluyor ve insanın iç huzuru, ölüm, yaşam, din üzerine düşündüklerini paylaşıyor.

"Eninde sonunda önümüzde iki yol açılacaktır. Ya sahip olmak için ya­şayabiliriz ya da inanç birliği için. Ya kudret için yaşayabiliriz ya da aşk için. Ya mutlak olduğuna inandığımız kendi dar ufkumuzla yaşayabiliriz ya da alçakgönüllülükle, sınırlı bir görüşe razı oluruz ve bu görüşte hayat şimdi, ebediyen olacağı üzere olağanüstü bir gizemle ortaya çıkar ve gizem bizden mutlak saygı bekler.

Dünyamızın önünde bulunduğu yol ayrımı budur: 'Her şey mümkündür ve meşrudur,' diyen Faustvari çılgınlık içinde devam etmek ya da durmak ve rotayı değiştirmek."

Gerçekten her şeyin yanıtını dış dünyada mı arıyoruz? Zihnimizde aynı düşünce dönüp duruyor: Bu adadan kurtarılmayı mı bekleyeceğiz yoksa mutluluk içinde yaşamayı mı öğrenmeye çalışacağız?


Keyifli okumalarınız olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder